sosyalizm ve emperyalist savaşa karşı mücadele

“Yaklaşan savaş, temelde bir emperyalist savaş niteliği taşıyacaktır. Bu nedenledir ki, uluslararası proletaryanın politikasının temel içeriği de emperyalizme ve onun savaşına karşı mücadeledir. Bu mücadelede esas ilke şudur: ‘Asıl düşman kendi ülkemizde’ ya da ‘ kendi (emperyalist) hükümetimizin yenilgisi ehven-i şerdir’.”*

İnsanlık, Troçki’nin, “üretici güçlerin ulusal sınırlara isyanı” olarak tanımladığı I. Dünya Savaşı’ndan 100 yıl sonra, hızla yeni bir emperyalist paylaşım savaşına doğru ilerliyor.

Dünya egemenliğini sürdürebilmek için devasa askeri aygıtından başka etkili gücü olmayan ABD emperyalizmi, Afganistan’a, Somali’ye, Irak’a, Libya’ya yönelik askeri müdahalelerin ardından, Suriye’de bir vekil savaşı başlatmış; ardından da, geçtiğimiz Şubat ayında, Almanya ile birlikte, Ukrayna’da, faşistler önderliğinde bir darbe örgütlemiş ve ülkede bir iç savaşın patlamasına yol açmıştı. Aynı süreçte, güneydoğu ve doğu Asya’da, Japonya ile Çin arasında var olan bölgesel anlaşmazlıkların, ABD’nin ve bölgesel müttefiklerinin kışkırtmasıyla, hızla tırmandığına tanık olduk.

Broşürün devamını okumak için tıklayın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir