Sosyalist Eşitlik Partisi Uluslararası Amazon İşçilerinin Sesi bültenini çıkarıyor

Sosyalist Eşitlik Partisi, dünya genelindeki 300.000 Amazon işçisinin mücadelesine yayın alanı sağlamak için, Uluslararası Amazon İşçilerinin Sesi adlı çevrimiçi bir bülten yayınlamaya başlıyor. Uluslararası Amazon İşçilerinin Sesi, Kuzey-Orta-Güney Amerika’daki, Avrupa’daki, Güney ve Doğu Asya’daki, Avustralya’daki ve Afrika’daki Amazon işçilerini dünyanın en güçlü ve sömürücü şirketlerinden birine karşı ortak mücadelede birleştirecek.

Amazon işçileri, daha gelişmiş ülkelerde, vardiya başına 25 kilometre yürümek zorunda kalıyor ve vardiyalarının sonundaki aşağılayıcı güvenlik taramasından geçirildikleri süre çalışmadan sayılmıyor. Britanya’da, Amazon işçilerine o kadar yetersiz maaş veriliyor ki, bazıları tesislerin dışında çadırlarda uyuyor. Şirket en ufak bahanelerle işçileri işten atıyor. Daha yoksul ülkelerdeki koşullar, çok daha kötü.

İşçi sınıfının bu son derece önemli kısmı, uluslararası ölçekte hiç olmadığı kadar birbirine bağlanmış bir ekonomide, stratejik açıdan önemli bir yer tutuyor. Büyük Amazon tesisleri, ABD’ye, Almanya’ya, Fransa’ya, Britanya’ya, Kanada’ya, Polonya’ya, İtalya’ya, Japonya’ya, Filipinler’e, Çin’e, Hindistan’a, Brezilya’ya, Meksika’ya, Fas’a, Güney Afrika’ya, Kosta Rika’ya, Uruguay’a, Jamaika’ya, Meksika’ya ve başka yerlere yayılmış durumda. Amazon, rekor düzeyde hisse senedi fiyatları ve karlar ilan ederken, önümüzdeki yıl, düşük ücretlerle, on binlerce depo işçisini daha işe almayı planlıyor.

Uluslararası Amazon İşçilerinin Sesi, Amazon işçileri için, her bir tesisteki işçileri dünya çapındaki kardeşleriyle toplumsal eşitlik uğruna mücadelede birleştirebilecek işyeri komiteleri kurmayı amaçlayan bir muhalefet platformu olacak. İşçileri sosyalizmle tanıştıracak ve Dünya Sosyalist Web Sitesi’nden dünya politikasına ilişkin düzenli haberler ve çözümlemeler sağlayacak olan bülten, diktatörce çalışma koşullarını teşhir edecek. Bülten, hem biçim hem de siyasi içerik açısından uluslararası olacak; tüm ülkelerdeki işçilerin mücadelelerini birbirine bağlayacak ve çeşitli dillerde yayınlanacak.

Amazon işçilerini, kendi hikayelerini paylaşmak ve işyerlerindeki haksızlıkları teşhir etmek için Uluslararası Amazon İşçilerinin Sesi’ne yazmaya çağırıyoruz. Bülten, tüm işçilerin gerçek adlarını saklamasına saygı gösterecek ve şirketin cezalandırmalarına tabi olmamalarını güvence altına almak için adımlar atacak. Düzenli güncellemeler için, bültene buradan abone olun, Facebook sayfamızı beğenin ve iş arkadaşlarınızla paylaşın.

25 Mayıs 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir