Sosyalist Eşitlik Partisi Paris’te militarizme ve kemer sıkmaya karşı toplantı düzenledi

Pazar günü, Dördüncü Enternasyonal’in Uluslararası Komitesi’nin (DEUK) Fransa şubesi Sosyalist Eşitlik Partisi (Parti de l’égalité socialiste, PES), Paris’te, “Merkel-Macron eksenine hayır! Avrupa işçi sınıfının sosyalist mücadelesi için!” başlıklı bir toplantı düzenledi. Toplantıda, Almanya’da Başbakan Angela Merkel yönetimi altında, Fransa Başkanı Emmanuel Macron ile sıkı işbirliği içinde çalışacak bir Büyük Koalisyon hükümeti kurma girişiminin altında yatan militarist planlar teşhir edildi.

Paris’teki PES toplantısı

Toplantıya katılan onlarca kişi arasında, Dünya Sosyalist Web Sitesi’nin (WSWS) okurları ve Macron’un gitgide artan oranda acımasız ve antidemokratik politikalarından kaygı duyan göçmen gençler vardı. Ana konuşmacı, DEUK’un Almanya şubesi Sosyalist Eşitlik Partisi’nin (Sozialistische Gleichheitspartei, SGP) önderlerinden Johannes Stern’di.

Stern, SGP’nin Hristiyan Demokrat (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat (SPD) partilerin taslağını çizdiği koalisyon anlaşmasına ilişkin kapsamlı çözümlemesini değerlendirdi. O, Büyük Koalisyon’un, Nazilerin çöküşünden bu yana kurulan en sağcı Alman hükümeti olacağını belirtti. Anlaşmadan alıntı yapan Stern, Berlin’in toplu sınır dışı etme; aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif’in (AfD) sığınmacı karşıtı politikasını benimseme; yaygın devlet gözetimi ve polis devleti önlemlerini geliştirme ve bir “Avrupalılar ordusu” kurma planlarını teşhir etti.

Bu planlar, Almanya’nın askeri harcamasını ikiye katlamayı ve dünyanın, Almanya’nın ekonomik çıkarlara sahip olduğu geniş bir bölümünde (Balkanlar, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Orta Asya, Rusya, Asya, Afrika ve Latin Amerika) askeri nüfuz uygulamayı kapsıyor. O, medyada tüm büyük güçlerin yeniden silahlanması olarak giderek daha fazla tartışılan artan büyük savaşlar tehlikesine ve Sol Parti dahil tüm Alman siyaset kurumunun savaş yönelimine verdiği desteğe dikkat çekti.

Stern, SGP’nin yeni seçim ve Büyük Koalisyon’a karşı çıkma çağrısı yapan kampanyasının ana noktalarını açıkladı. SGP, Büyük Koalisyon anlaşmasının temelini oluşturan, Almanya ile Fransa’nın Paris’in nükleer cephaneliğini kullanması konusu dahil gizli anlaşmaların açıklanmasını talep ediyor ve SPD üyelerini anlaşmaya ve bir Büyük Koalisyon hükümeti kurma girişimine “hayır” oyu vermeye çağırıyor. En önemlisi, bu perspektif, Avrupa ve dünya genelindeki işçilerin kapitalizme ve savaşa karşı sosyalist bir program temelinde harekete geçmesine dayanıyor.

PES’in önderlerinden Alexandre Lantier, Stern’in ardından, Merkel ile Macron’un bu gündem üzerindeki sıkı işbirliği hakkında konuştu. Macron hükümetinin 2018-2024 için 300 milyar avroluk askeri harcama programına ve onu hiç olmadığı kadar aşırı sağ güçlere yaklaştıracak şekilde göçmen haklarına yönelik saldırılarına dikkat çeken Lantier, Macron’un tarihi kemer sıkma önlemlerinin ve işçi sınıfına yönelik saldırılarının Fransa’nın askeri makinesini finanse etmek için tasarlandığını vurguladı. Bu saldırılara karşı koymanın tek yolu, militarizm ve uluslararası savaş yönelimi ile mücadeledir.

Lantier, bunun, PES’in geçtiğimiz yılki Fransa başkanlık seçimlerinin Macron ile neo-faşist Marine Le Pen arasındaki ikinci turunda yaptığı aktif boykot çağrısını doğruladığını ekledi. Bir Berlin-Paris ekseninin temelini oluşturan sağcı, militarist büyüklük tutkusu planları, Macron’un, bir dizi sahte sol partinin ikinci turda Macron’a karşı çıkmayı reddederek belirttiği gibi, Le Pen’den daha iyi olmadığını göstermektedir. Bu partiler, Macron’un militarizmini ve gençleri Afrika’daki, Ortadoğu’daki ve başka yerlerdeki savaşlar için zorunlu askere alma planlarını destekliyorlar.

Lantier, Jean-Luc Mélenchon’un Boyun Eğmeyen Fransa’sının (LFI) önde gelen üyelerinin askeri harcamaların arttırılması çağrısı yaptığı, Macron’un zorunlu askerlik talebini desteklediği, askerlik süresinin uzatılmasını istediği ve dünyanın geri kalanını hedef alan bir nükleer caydırıcılık politikası çağrısı yaptığı kısa süre önceki bir basın toplantısının videosunu gösterdi. Lantier, 1968 sonrası öğrenci hareketinden çıkmış olan LFI gibi emperyalizm yanlısı orta sınıf partileri ile DEUK’un Troçkizm ve uluslararası işçi sınıfına devrimci yönelim uğruna mücadelesini ayıran sınıfsal uçurumun altını çizdi.

Konuşmaları, canlı bir soru-cevap bölümü ve tartışma izledi. Savaş yöneliminin arkasında ne olduğuna ilişkin çok sayıda soru, Almanya’nın yeniden askerileşmesi hakkında tartışmalar, Avrupa’nın askeri üslerinin ve konuşlanmalarının Hindistan dahil dünya çapına yayılması ve Macron ile aşırı sağla koalisyon içinde iktidarda olan Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz arasındaki sıkı bağlar ele alındı.

Yıllardır WSWS’yi okuduğunu söyleyen Pierre, DEUK’un niteliğinin ve nesnelliğinin onu Fransa’da aktif olan diğer haber sitelerinden ve siyasi örgütlerden ayırdığını belirtti.

Lise öğrencileri, artan savaş tehlikesinden kaygılıydılar ve Ortadoğu’da, Afrika’da ya da başka yerlerde karşı çıktıkları savaşlara gönderilmeyi engellemek için ne yapılabileceğini sordular.

Bir lise öğrencisi, “Belki de beş yıl içinde, başka bir ülkeye karşı savaşmaya zorlanacağız. Savaş berbat, ölebilirsiniz. Bu yüzden birçok insan ölebilir.” dedi.

Onun arkadaşı ise şunları söyledi: “Toplantı güzeldi. Yakında zorunlu askerliğin gelebileceği gerçeği gibi yakıcı sorunlar hakkında konuştunuz. Televizyonda bize her şeyi anlatmıyorlar. Bize savaş planları olduğunu söylemiyorlar.”

PES üyeleri, Avrupa’daki her ülkede, savaşa ve polis devleti önlemlerine halk içinde geniş bir muhalefet olduğunu ama bunun harekete geçirilmesi, birleştirilmesi ve devrimci bir perspektif ile donatılması gerektiğini anlattılar. Tartışma, DEUK’un gençlik hareketi Toplumsal Eşitlik İçin Uluslararası Gençlik ve Öğrenciler’in (IYSSE) şubelerini kurma gereksinimi üzerine devam etti ve katılımcılar Fransa’nın başka kentlerinde de PES toplantıları düzenlemeyi önerdiler.

27 Şubat 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir