Savaşla geçen çeyrek yüzyıl: David North ile çevrimiçi röportaj

27 Eylül Salı günü, saat 19.00’da (TSİ – 28 Eylül saat 02.00), Dünya Sosyalist Web Sitesi (WSWS) uluslararası yayın kurulu başkanı ve Sosyalist Eşitlik Partisi (ABD) ulusal başkanı David North, son kitabı Savaşla Geçen Çeyrek Yüzyıl: ABD’nin Küresel Egemenlik Dürtüsü, 1990-2016 üzerine çevrimiçi bir röportaj verecek. Röportajı, WSWS muhabirleri Andrea Peters ile Andre Damon yönetecek.

Tüm dünya nüfusu, Amerika Birleşik Devletleri’nin öncülük ettiği, yirmi beş yıllık sürekli genişleyen savaşın dehşet verici sonuçlarıyla karşı karşıya. Amerikan egemen sınıfı, 1990-91’deki birinci Körfez Savaşı ile başlayarak, Irak’ı, Yugoslavya’yı, Afganistan’ı, Libya’yı, Suriye’yi ve daha pek çok ülkeyi bombaladı ya da istila etti. Şimdi bu bölgesel savaşlar, nükleer silah sahibi büyük güçler arasında her zamankinden daha doğrudan ve açık çatışmalar haline geliyor.

Bugünü anlamak için, geçmişi anlamak gerekiyor. North, geçtiğimiz çeyrek yüzyıldaki Amerikan dış politikasının kökenlerinin ve gelişiminin bir sicili olan yeni kitabında içerilen konuları ve perspektifleri ele alacak.

Röportaj, dinleyicilerin yorum yapıp soru sorabileceği WSWS Facebook Sayfası’ndan canlı olarak yayımlanacak. Tüm okurlarımızı hem etkinliğe ilişkin güncellemeleri hem de ilerideki benzer etkinliklere ilişkin haber ve bilgi almak için kayıt olmaya çağırıyoruz.

North, uluslararası sosyalist harekette 40 yıldan uzun bir süre önde gelen bir rol oynadı. Onun yayınlanan diğer eserleri arasında, Savunduğumuz Miras; Amerikan Demokrasisinin Krizi; Rus Devrimi ve Tamamlanmamış Yirminci Yüzyıl; Frankfurt Okulu, Postmodernizm ve Sahte Solun Politikası yer alıyor. Tüm kitaplar Mehring Books’tan edinilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir