Rus Devrimi’nin 100. yıldönümü üzerine konferanslar dizisi: Bu Cumartesi günkü çevrimiçi konferans: “Dünya Savaşı ve Devrim: 1914-1917”

Dördüncü Enternasyonal’in Uluslararası Komitesi’nin (DEUK) Rus Devrimi’nin 100. yıldönümünü anmak üzere düzenlediği çevrimiçi konferansların üçüncüsü, bu Cumartesi günü düzenlenecek.

Uluslararası Komite’nin Avustralya şubesinin kurucu üyesi ve Marksist emperyalizm teorisi konusunda önde gelen bir otorite olan Nick Beams, “Dünya Savaşı ve Devrim: 1914-1917” başlıklı konferansı sunacak. Konferans, ABD Doğu Saati ile 17.00’de (TSİ Pazar 00.00) canlı yayınlanacak.

Bu önemli etkinliği kaçırmayın! Konferans serilerine kayıt olmak için wsws.org/1917 adresini ziyaret edin.

Video: Nick Beams, “Dünya Savaşı ve Devrim: 1914-1917” üzerine yaklaşan konferansı ele alıyor

Rus Devrimi, I. Dünya Savaşı’nın ortasında ve ondan ortaya çıkmıştı. I. Dünya Savaşı felaketinin kökenleri, 100 yılı aşkın süredir hala tartışma konusudur. O, Marksist hareketin savunduğu gibi, kapitalist üretim biçiminin çelişkilerinin bir ürünü müydü? Yoksa çeşitli politikacıların hatalarının ve yanlış hesaplamalarının bir sonucu muydu; dolayısıyla, daha akıllı önderlerin baskın çıkması halinde önlenebilir miydi?

Artan küresel gerilimler ve durmadan büyüyen yeni bir dünya savaşı tehlikesi koşullarında, bu konular muazzam bir güncelliğe sahiptir.

Konferansın büyük bölümü, Lenin’in savaşa verdiği yanıta; özellikle de onun, önceki sözlerinin aksine kendi kapitalist hükümetlerini desteklemek üzere oy vermiş olan İkinci Enternasyonal partilerinin ihanetinin nedenlerine ilişkin çözümlemesi üzerine odaklanacak.

Lenin’in geliştirdiği ve Kasım (Ekim) 1917’de Bolşeviklerin önderliğinde iktidarın başarıyla ele geçirilmesine yol gösteren strateji, bu çözümlemeden çıkmıştı.

WSWS, konferans serisi için henüz kayıt olmamış tüm okurlarını bugün wsws.org/1917 adresinden kayıt olmaya çağırıyor.

3 Nisan 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir