Rus Devrimi’nin 100. Yıldönümü üzerine çevrimiçi konferans serisine uluslararası ilgi artıyor

David North ile röportajı 75.000’den fazla kişi izledi
Dünyanın dört bir yanından işçiler ve gençler, Dördüncü Enternasyonal’in Uluslararası Komitesi’nin (DEUK) Rus Devrimi’nin 100. yıldönümünü anmak üzere yapacağı uluslararası çevrimiçi konferans serisine katılmak için kayıt oluyor.

Konferansları tanıtmak üzere Dünya Sosyalist Web Sitesi (WSWS) Uluslararası Yayın Kurulu Başkanı David North ile yapılan ve bir versiyonu WSWS Facebook sayfasında yayınlanmış olan video görüşmesini, 75.000’den fazla insan izlemiş durumda.

Seri, North’un “Rus Devrimi’ni Neden İncelemeliyiz?” başlıklı konferansıyla başlayacak. Konferans, 11 Mart Cumartesi günü ABD Doğu Saati ile 17.00’de (TSİ 12 Mart saat 01.00’de) YouTube’dan canlı yayınlanacak. Bunu, iki haftada bir yapılacak dört konferans izleyecek.

North, videoda, “Bizim bildiğimiz dünyayı Rus Devrimi yarattı.” diyor ve ekliyor: “O, işçi sınıfının iktidarı ele geçirdiği ilk olaydı.” Devrim, “doğru önderliğin, devrimci bir partinin varlığının olması durumunda, işçi sınıfının kapitalist sistemi yıkmasının, iktidarı almasının ve bir işçi devleti kurmasının mümkün olduğunu” göstermişti.

Konferans serisi için kayıt olanlar, dünyanın dört bir köşesinden geliyor. ABD’den, Almanya’dan, Fransa’dan, Hindistan’dan, Sri Lanka’dan, Britanya’dan, Kanada’dan ve Avustralya’dan dikkate değer gruplar kayıt olmuş durumda.

Ayrıca, Arjantin’den, Çin’den, Brezilya’dan, Fiji’den, Yunanistan’dan, Gana’dan, Rusya’dan, Güney Afrika’dan, Türkiye’den, Zambiya’dan ve başka pek çok ülkeden kayıtlar var.

Kanada’dan Werner, kayıt işlemi sırasında, “Sonunda, işçi sınıfı, kapitalistlerin olumsuz propagandasına rağmen, yeniden dünya çapında örgütlenecek.” diye yazıyordu. Hindistan’ın Karnataka eyaletinden BP ise, “Ekim Devrimi’nin Hindistan üzerindeki etkisini dinlemek istiyorum.” diye yazdı.

Avustralya’dan Kate, “Bu, esaslı bir konferans serisi ve katılma fırsatı bulduğum için minnettarım.” diyordu.

Nepal’den Martika, kısa ve öz bir şekilde, “Muhteşem.” yorumunda bulundu.

Şubat Devrimi üzerine bir konferans verecek olan Sosyalist Eşitlik Partisi’nin (ABD) ulusal sekreteri Joseph Kishore, konferans serisine gösterilen devasa uluslararası tepkinin ve ilginin, işçilerin dünya genelinde siyasi radikalleşmesini yansıttığını belirtti ve “Rus Devrimi’ne hayat veren tüm sorunlar; emperyalist savaş, diktatörlük ve baskı, bugün mevcut.” dedi.

Lenin’in Nisan Tezleri üzerine bir konferans verecek olan Avustralya SEP’in ulusal sekreteri James Cogan, “Donald Trump’ın seçilmesi, yalnızca ABD’deki değil, ama dünya genelindeki derin siyasi krizin bir ifadesidir.” dedi. Cogan, “İşçi sınıfını emperyalist savaşa ve kapitalist sisteme karşı uluslararası ölçekte birleştirmek için, sosyalist bir hareketin inşası acil bir gerekliliktir.” vurgusunu yaptı.

Cogan, “Gelişmekte olan devrimci mücadelelere hazırlanmak için, tarihin, en önemlisi de Rus Devrimi’nin derslerini incelemek gerekiyor.” diye ekledi.

11 Mart’ta başlayacak olan konferans serisi, iki seriden ilki. Onu, yılın ilerleyen tarihlerinde bir ikincisi takip edecek. İlk konferanslar, şu başlıkları içeriyor: “Rus Devrimi’ni Neden İncelemeliyiz?” (David North, 11 Mart); “1905’in Mirası ve Rus Devrimi’nin Stratejisi” (Fred Williams, 25 Mart); Dünya Savaşı ve Devrim: 1914-1917 (Nick Beams, 8 Nisan); “Şubat Devrimi” (Joseph Kishore, 22 Nisan); “Lenin’in Rusya’ya Dönüşü ve Nisan Tezleri” (James Cogan, 6 Mayıs).

Daha fazla bilgi edinmek ve kayıt olmak için, bugün wsws.org/1917 adresini ziyaret edin.

1 Mart 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir