Rus Devrimi’nin 100. yıldönümü konferanslarına ilgi artarken tüm dünyadan kayıtlar yapılıyor

“Hala, onların 100 yılı aşkın süre önce mücadele ettikleri şeylerle savaşıyoruz”

50’yi aşkın ülkeden insanlar, Dördüncü Enternasyonal’in Uluslararası Komitesi’nin (DEUK) Rus Devrimi’nin 100. yıldönümünü anmaya yönelik çevrimiçi konferans serisine katılmak için kayıt olmuş durumda.

Konferanslara yaygın bir ilgi var; işçiler, öğrenciler, emekliler ve diğer insanlar, Dünya Sosyalist Web Sitesi (WSWS), sosyal medya ve Sosyalist Eşitlik Partisi (SEP) ile Toplumsal Eşitlik İçin Uluslararası Gençlik ve Öğrenciler’in (IYSSE) destekçilerinin kampüslerdeki ve işyerlerindeki kampanyaları üzerinden kayıt oluyor. Antarktika hariç, gezegenin tüm kıtalarından kayıtlar geldi.

WSWS Uluslararası Yayın Kurulu Başkanı David North ile yapılan bir röportaj, Facebook’ta 65.000’den, daha kısa bir versiyonu ise 35.000’den fazla izlenmiş durumda. North, bu Cumartesi saat 17.00’de (TSİ Pazar 01.00), serideki ilk konferansı, “Rus Devrimi’ni Neden İncelemeliyiz?”i sunacak.

WSWS üzerinden kayıt olan Türkmenistan’dan M, “20. yüzyılda dünyayı şekillendirmiş bir olay hakkında bilgi almak istiyorum.” diye yazdı. Kazakistan’dan Bakhytzhan, “Rus İmparatorluğu’ndaki devrim, dünya çapında her şeyi değiştirdi ve o, gerçekten tarihi bir olaydır.” diye yazıyordu.

Meksika’dan Rigel, “Rus Devrimi’ni ve Troçki’nin tuttuğu ışığı anlamaya önem veriyorum. Benim ülkemde Marksizm, Stalinist ve Castrocu dogmalar eliyle son derece saptırılmış durumda.” diye yazdı.

Hollanda’dan Iwan, “önümüzdeki devrimci duruma daha iyi bir şekilde hazırlanmak üzere geçmişten öğrenmek” gerektiği için konferanslara kayıt olduğunu yazdı.

ABD Flint, Michigan’dan Rashard, şunları ifade etti: “Bu seriye, bu hareketin önemine, bunun bugün şu anda yaşananlarla nasıl bağlantılı olduğuna ve nihayet, işçi sınıfının dünya çapında bu büyüklükte bir başka devrim gerçekleştirmeye yardımcı olmak üzere ne yaptığına ilişkin daha iyi bir kavrayış edinmek için katılıyorum.”

Türkiye’den bir katılımcı, “Ben, DEUK’un Türkiye şubesini inşa etmek için mücadele eden Troçkist bir metal işçisiyim. Yeni Ekim Devrimleri’ne hazırlanmalıyız.” diye yazdı.

Bir IYSSE ekibi, San Diego Eyalet Üniversitesi’ndeki öğrencilerle, Rus Devrimi ve ABD’deki siyasi durum hakkında konuştu (video).

Hafta sonu, SEP kampanya ekibi, Detroit, Michigan’daki Fiat Chrysler Jefferson North Montaj Tesisi’ndeki işçilerle konuştu. Onlar, hem WSWS Otomotiv İşçileri Bülteni’nin son sayısını hem de Rus Devrimi konferans serisini duyuran bir bildiriyi dağıttılar.

Fabrikadaki bir ikinci kademe işçi olan Bob, Rus Devrimi hakkında bilgi edinmeye ilgi duyduğunu ve günümüz dünyasında, Rus Devrimi’ne yol açanlarla aynı koşulların unsurlarını gördüğünü söyledi.

“Bunlar, ciddi zamanlar. Ben ve arkadaşlarım, fabrikada sürekli bunun hakkında konuşuyoruz. Orduyu geliştiriyor ve zorunlu askerliği geri getirmekten söz ediyorlar. Bir şeyler oluyor.

“Bence, biz, onların dünyasında, sıkıyönetimden sadece tek bir protesto kadar uzaktayız. Buna, iç karışıklık, doğal bir felaket ya da başka bir kılıf neden olabilir. Bunu tertipleyebilirler ya da doğal yollarla olmasına izin verebilirler.”

Lansing, Michigan’daki Delta GM fabrikasından emekli bir işçi, Rus Devrimi’nin kökenleri üzerine bir tartışmanın ardından şunları söyledi: “Bu, ne kadar az şeyin değiştiğini gözler önüne seriyor. O zamanki dinamikler, bugünkülere benzer.

“Trump, polisi yüreklendirecek. Çok daha fazla baskı ve cinayet olacak. Bir plütokraside [zenginerki] yaşadığımız, insanlar için giderek daha açık hale geliyor. Hala, onların 100 yılı aşkın süre önce mücadele ettikleri şeylerle savaşıyoruz. En parlak beyinlerden bazıları, komünistlerdi: Marx ve Troçki. Bunların hiçbirini okulda öğrenmedim. İnsanların gözlerinin açılması gerekiyor.”

Los Angeles, California’dan bir SEP destekçisiyle birlikte kayıt olan Chris ise, şunları yazdı: “2017 dünyası 1917 ile kıyaslandığında teknolojik açıdan gelişmiş olabilir ama 2017, toplumsal açıdan daha çok 1890’lara benziyor. Sermaye, işçileri gerçekten küresel bir ölçekte sömürürken, toplumu Rus Devrimi ölçeğinde tamamen değiştiren gerçek bir devrim için vakit yaklaşıyor.”

7 Mart 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir