Öfke, Michigan – Sterling Heights’daki UAW toplantısında patladı

WSWS, otomotiv sektöründeki ve diğer sektörlerdeki işçileri Otomotiv İşçileri Bülteni’ne kayıt olmaya ve yorumlarını göndermeye çağırıyor. Otomotiv İşçileri Bülteni’ne kayıt olmak için, Facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Öfke, UAW’nin, Detroit’teki Sterling Heights Montaj Tesisi’ndeki işçileri kapsayan 1700 No.lu Şubesi’nin 20 Eylül Pazar günkü bir toplantısında taştı. UAW ile FCA arasında geçtiğimiz hafta varılan geçici anlaşmayı geçirme çabalarının bir parçası olan toplantıya, UAW sendikasının Fiat Chrysler’den (FCA) sorumlu başkan yardımcısı Norwood Jewell ve toplu pazarlık komitesinden bir üye katıldı.

İşçiler, Dünya Sosyalist Web Sitesi’ne (WSWS), sendika toplantısında, Jewell’ın ve diğer UAW yetkililerinin yüzlerce öfkeli işçi ile karşı karşıya geldiğini bildirdiler. İşçiler, yaygın bir şekilde, iki kademeli ücret sistemini olduğu gibi bırakan ve tamamen şirket tarafından ödenen sosyal yardımların yerine sendikanın yönettiği bir kooperatif kurma yoluyla sağlık hizmetlerinin altını oyan bir satış olarak görülen anlaşma hakkında sorular sormak için sabırsızdılar.

İşçiler, UAW’yi tehdit ve şantaj yoluyla haraç kesmekle suçladılar ve resmi güvenlik görevlileri işçileri sendika yöneticilerinden ayırmak zorunda kaldı.

Jewell, berbat toplu sözleşmeyi, UAW’nin alabileceğini almış olduğu gerekçesiyle mazur göstermeye çalıştı. O, “Masada yalnızca bu kadar para vardı” dedi. İşçilerin çıkarlarının şirketin karlarına tabi kılınması gerektiğini iddia eden Jewell, “Bir dakikalığına, Chrysler’in bu ülkede yatırım yapmaya devam edeceğini düşünün. Bizim ücretlerimizi çok şişirmemiz durumunda onlar rekabet edemezler, bu hesap tutmaz.” dedi.

Jewell, 2009 iflası sırasında üzerinde anlaşılan, toplam işgücünün yüzde 25’ini ikinci kademeyle sınırlamaya neden itibar edilmediği yönündeki bir soruya karşılık olarak, 2011’de, bu dili içermeyen yeni bir toplu sözleşme olduğunu söyledi.

Bir işçi ayağa kalkıp WSWS Otomotiv İşçileri Bülteni’nden bir bölüm okumaya başladığında, resmi güvenlik görevlileri geldi ve mikrofonu onun elinden aldı. Toplantı, işçilerin, UAW yöneticilerinin hiçbir tatmin edici cevap veremediği öfkeli soru yağmuruyla, birkaç saat devam etti.

UAW yöneticileri, toplantı salonunun dışında Otomotiv İşçileri Bülteni’ni dağıtan WSWS destekçilerini taciz ettiler. İşçiler bülteni almaya çalışırken onlara bağıran ve arabalara vurup duran UAW yöneticileri, giderek daha saldırgan hale geldiler. Sosyalist Eşitlik Partisi’nin (SEP) bir destekçisi, bir sendika yöneticisine, “Onların bülteni okumasını neden istemiyorsunuz?” diye sorduğunda, o, “Onlar, bizim onlara verme kararı aldığımız bilgiyi edinme hakkına sahipler.” karşılığını verdi.

UAW, daha sonra, bülteni dağıtan WSWS destekçilerinden birini kısa süreliğine gözaltına alacak olan polisi çağırdı.

WSWS ile ilişki kuran Sterling Heights Montaj işçileri toplantıya öfkeli bir şekilde tepki gösterdiler. [Bir işçi], “Bize yalan söylüyorlar. Konumlarını korumak için, ister doğru ister yanlış olsun, toplu sözleşmeyi satmaları gerekiyor. İşler öylesine kötü bir hal aldı ki, şubemizin önderleri kendilerini gerçeği söylemek zorunda değilmiş gibi hissediyorlar. Onların cepleri, aynı politikacılar gibi parayla dolu.

“İnsanların birlikte durmalarını umut ediyorum. Genç kuşak kavgaya hazır. [Şirket ve sendika] ikinci kademeleri ayırdıklarında, pandoranın kutusunu açtılar. Onlar, toplu sözleşmede sadece sözcükleri değiştiriyorlar. Hala ikinci kademeler var, sadece başka bir şekilde adlandırılıyorlar.” diye konuştu.

Toplantıya katılan bir diğer Sterling Heights işçisi, “Bence, tüm toplu sözleşme düzmece” dedi ve ekledi:

“Artık, onlar daha önce verdikleri sözlere saygı gösteremezken, FCA’nın sözlerini neden kabul etmemiz gerekiyor? Şundan hiç hoşlanmıyorum; nasıl oluyor da, hala tatilimizi günlük bazda kullanabileceğimizi söyleyebiliyorlar. Oysa şirket, hala, tatilimizi, benim iki buçuk haftalık tatilimin iki haftasını tutan yaz dönemi işyeri kapatmasında kullanmamız yönünde baskı yapıyor.

“Biz, ailemize ayırdığımızdan daha fazla zamanı işyerinde harcıyoruz ve bedenlerimiz tükeniyor; onlar bu şirket için yanıp tutuşuyor. Onlar, bize, en azından, benim şimdi olduğum gibi bir ikinci kademe işçi olarak mücadele etmeksizin yaşayabileceğimiz bir ücret verebilirler. Bence bu anlaşma, bizi yaşama döndüren bir tokattı. Onlar, anlaşmayı, belirli bir düzeye ulaşmamız durumunda daha fazla ikramiye alacağımızı söyleyerek, bütün bu teşviklerle pazarlamayı denediler. İyi de, bizim bunu yapacağımız ya da FCA’nın parayı harcamak ya da gizlemek için bir yol bulmayacağı ne malum?”

Sterling Heights’da çalışan bir başka ikinci kademe montaj işçisi, WSWS’ye, WSWS destekçilerinin taciz edilmesini kast ederek, “Onların yaptıklarına kesinlikle katılmıyorum. Herkes ifade özgürlüğüne sahiptir. Bu, onların umurunda değildi.” dedi.

O, toplu sözleşme hakkında konuşurken, “Onlar, iki kademe [sisteminin] ortadan kaldırılmasını değil; görünüşü kurtarmak istiyorlardı. Biz [ikinci kademe işçiler] emekli olamıyoruz. Bu da beni rahatsız ediyor. Onlar, toplu sözleşmede, farklı anlamlara gelebilecek oldukça belirsiz bir dil kullandılar.”

Bu işçi, bazı işçilerin sözleşmenin sonunda, ileride hiçbir artış güvencesi olmaksızın 22, 23 ve 24 dolar saat ücreti alacağını belirterek, “Saatlik 25 dolar, uğruna emek harcanacak yeni üst sınır mı? Bu, üç kademenin geliştirilmesidir.” dedi.

WSWS’yle ilişki kuran diğer fabrikalardaki otomotiv işçileri de, WSWS destekçilerine yönelik muameleye öfkeli bir şekilde tepki gösterdiler. Ford Sterling Heights aks tesisinden bir işçi, “Bu saçmalık. UAW, gerçekten korkuyor. Siz işçi sınıfını bilgilendiriyorsunuz ve onların safsatalarına katılmıyorsunuz. UAW, size, bunu yapamayacağınızı söylüyor. UAW bizim korunmamızı devreye soktu fakat bunun dışında her şeyi yapıyorlar.” diye konuştu.

21 Eylül 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir