NYU Öğrenci Faaliyetleri Kurulu IYSSE’nin itirazını reddetti: Bu siyasi bir sansürdür

New York Üniversitesi’ndeki (NYU) Toplumsal Eşitlik İçin Uluslararası Gençlik ve Öğrenciler (IYSSE), Öğrenci Faaliyetleri Kurulu’nun (SAB) kulüp statüsüne yönelik itirazı reddetme kararını mahkum eder. Bu karar, NYU öğrencilerinin bir IYSSE kulübü kurma demokratik hakkına saldıran siyasi bir sansürdür.

Bu karar, ilk reddetme için herhangi bir neden göstermeksizin IYSSE’ye “itiraz etmesini” söyleyen SAB’nin, IYSSE’nin haftalar önceki başvurusunu reddetmesinden sonra geliyor. Bu, SAB’nin, IYSSE’nin başvurusuna yönelik arka arkaya ikinci reddetme kararı.

SAB’nin Gelişmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Julie Corbett, 24 Mart tarihinde, IYSSE’ye, itirazı reddettiğini bildiren baştan savma bir elektronik posta gönderdi. Elektronik postada şunlar yazılıydı: “Gelişme Komitesi, başvurunuzu incelerken şu noktaları göz önünde bulundurmuştur: örgütünüzün NYU öğrencilerine sağlayacağı etki ve ortaklık; geçmişteki hedef tanımınızın ve olası programlamanızın sürdürebilirliği; üyelerinizdeki ve desteğinizdeki süreklilik.”

Bu mektupta, itirazın SAB tarafından gözden geçirildiğini ve hatta ciddiye alındığını gösteren herhangi bir belirti bulunmamaktadır. IYSSE’nin itirazı, Corbett’in mektubunda sıralanan nedenleri çürüten ayrıntılı kanıtlar içeriyordu.

IYSSE, SAB’nin geçtiğimiz dönem başvuruyu reddetmesine, kulüp statüsü için üniversite genelinde öğrencilerden destek alan bir kampanya başlatarak yanıt verdi. IYSSE, 2017 Bahar dönemi başvurusunun bir parçası olarak, 400’den fazla imza toplayarak, kampüs genelinde NYU öğrencilerinin katıldığı toplantılar ve mitingler düzenleyerek ve üniversiteye bağlı fakültelerden çok sayıda destek beyanları alarak, kulüp statüsü için belirtilen ölçütleri fazlasıyla yerine getirdi.

SAB, IYSSE’nin bu dönemki başvurusunu reddederken, aynı geçtiğimiz dönem olduğu gibi, gerekçelerini sunmak için bir toplantı düzenleme usulünü yerine getirme zahmetine bile girmedi.

Corbett, ayrıca, SAB’nin “hem fiziksel hem de mali kaynakları sınırlı” diye yazıyor. Bu doğru değil. Öğrencilere harç, yiyecek ve oda için yıllık nakit olarak 75.000 dolar ödeten NYU para içinde yüzüyor ama öğrencilerin kulüp kurma ve toplantı yapabilecek çok sayıda odaya erişim hakkına sahip olmadığını iddia ediyor.

SAB ve NYU yönetimi, sosyalist ve savaş karşıtı bir öğrenci grubunun kampüste işçi sınıfının siyasi çıkarlarını temsil etmesine izin verilmesine karşı çıkmaktadır. IYSSE, itiraz başvurusunda, “SAB, IYSSE’yi reddederek, ülke genelinde milyonlarca gencin Demokratik ve Cumhuriyetçi partilere karşı bir alternatif aradığı bir dönemde, öğrencilerin yaşananlara ilişkin bağımsız bir Marksist perspektifi duymasını engellemeye çalışıyor.” diye yazmıştı.

NYU, egemen siyaset ve iş dünyası kurumlarıyla tamamen bütünleşmiştir. Üniversitenin yönetim kurulunda, siyasi bağlantıları olan bir dizi mali spekülatör yer almaktadır. Orada, dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi BlackRock şirketinin başkanı ve CEO’su, uzun süredir bir Demokrat olan Larry Find ile Donald Trump’ın ekonomi danışmanı ve yatırım fonu yöneticisi John Paulson da var.

SAB’dw yer alan öğrencilerin Demokratik Parti ile siyasi bağları bulunuyor. Onlar, IYSSE’nin “NYU öğrencileri için sağlayacağı” etkiyi belirlemede tarafsız kişiler değiller. Ret yazısını yazan Corbett, Obama’nın 2012 yılındaki seçim kampanyasına katılmıştı. O, geçtiğimiz dönem IYSSE’ye yaptığı açıklamada, kulüp başvurusunun savaş karşıtlığına gereğinden fazla vurgu yaptığını söylemiş ve kendisinin NATO’ya verdiği desteği sosyal medya üzerinden açıkça belirtmişti. Öğrenci Senatosu Başkanı Ryan Thomas (teknik olarak SAB’nin üyesi değil), New York Times ile yaptığı son çalışmayı yayınlamadan önce Hillary Clinton’ın başarısız 2016 başkanlık kampanyası için çalışmıştı. O, sosyal medya hesabı üzerinden, “resmi olarak şirket medyası kurumunun bir parçası” olduğundan övgüyle söz etti.

Rose Liu Demokratik Partili siyasetçiler için kampanya yürütür ve kamuya açık sosyal medya hesabı üzerinden Hillary Clinton’a olan desteğini açıklarken, SAB üyesi Joseph Onwughalu, yatırım bankası Brown Brothers Harriman için çalışıyordu.

SAB, IYSSE’nin kulüp başvurusu konusundaki karar verme süreci hakkında daha fazla bilgi almak için birbiri ardına yazmış olduğu dilekçeleri göz ardı etti. Ocak ayında, IYSSE’nin kulüp statüsüne ilişkin ilk başvurusunun reddedilmesinin ardından, IYSSE, gruba karşı açık bir önyargı olmadığını kanıtlamak için tüm tutanakların kulüp başkanına verilmesini talep etti. SAB, bu talebi reddetti.

IYSSE’nin başvurusunun SAB tarafından tekrar tekrar reddedilmesi, üniversitenin tüm üyelerinden, “sadece gerçek bir çatışmanın değil, aynı zamanda bir çıkar çatışmasının ortaya çıkmasını da hesaba katıp, bundan kaçınmasını beklediğini” belirten NYU Etik Davranış Kuralları’nın çiğnenmesidir.

SAB’nin ve üniversite yönetiminin onayı olsun ya da olmasın, IYSSE kampüste Marksist siyasi bir perspektif doğrultusunda mücadele etmeye ve öğrencilerin en ciddi kesimlerini işçi sınıfı içinde sosyalist devrimci bir hareket inşa etmeye yönlendirmeye devam edecektir.

27 Mart 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir