New York Üniversitesi IYSSE’nin kulüp başvurusunu reddetti

New York Üniversitesi (NYU) Öğrenci Faaliyetleri Kurulu (SAB), Toplumsal Eşitlik İçin Uluslararası Gençlik ve Öğrenciler’in (IYSSE) ikinci dönem için resmi kulüp statüsü başvurusunu reddetti. IYSSE yeni kulüplerin onaylanması için, yüzlerce öğrenciden imza toplamak dahil, gerekli tüm formaliteleri yerine getirmiş veya daha fazlasını yapmış olmasına rağmen, ret kararı geldi.

IYSSE’nin başkanı ve diğer 22 kişi (muhtemelen başvuru yapan diğer kulüplerin önderleri), SAB’dan, Pazartesi gecesi, başvurularının reddedildiğini bildiren tek cümlelik bir e-mail mesajı aldılar. SAB, ret kararının gerekçelerini açıklayan hiçbir bilgi vermedi. Ayrıca, eğer varsa, hangi kulüplerin onaylandığını da belirtmedi. Başvuruları reddedilen aday öğrenci gruplarının, 18 Mart’a kadar karara itiraz etmesi gerekiyor.

IYSSE’nin kulüp statüsünün reddedilmiş olduğu duyurusu, SAB’ın kararını geri iten birkaç ertelemenin ardından geldi.

IYSSE, SAB’ın ve üniversite yönetiminin hangi kulüplerin üniversitenin onayını alıp hangilerinin almayacağına karar verdiği NYU’daki anti-demokratik kulüp onaylama sürecine karşıdır. Onaylananların sayısı, NYU’nun daha fazla kulübü tanımak için mali kaynaktan yoksun olduğu biçimindeki yapay gerekçeye dayanarak, başvuru sahiplerinin küçük bir kısmıyla, genellikle yaklaşık yüzde 10’uyla sınırlandırılmaktadır.

Bu öznel değerlendirme süreci, Demokratik Parti yönelimli baskın kampüs yöneticilerinin ve Öğrenci Senatosu’nun bir bölümü olan SAB’ın bakış açısıyla uyuşmayan sosyalistlere ve diğer siyasi eğilimlere karşı siyasi ayrımcılığa izin vermektedir.

NYU öğrencisi ve IYSSE üyesi Isaac, konuyla ilgili şunları söyledi: “IYSSE’nin geçtiğimiz aylarda NYU’daki öğrencilerden ve fakülteden aldığı desteğin seviyesi göz önünde bulundurulduğunda, SAB’ın bizim başvurumuzu reddetme konusunda hiçbir nesnel ölçüte sahip olmadığı açıktır. Kulüp onay sürecinin tamamen öznel ve keyfi karakteri, öğrencilerin görüşlerini ve ilgi alanlarını yansıtan öğrenci grupları kurmasını ve onlara katılmasını engellemektedir ki bu, demokratik haklarının önemli bir ihlalidir.”

SAB, geçtiğimiz dönemde IYSSE’nin başvurusunu reddederken, yanlış olarak, IYSSE’nin diğer kulüplere, özellikle de NYU’daki Uluslararası Sosyalist Örgüt’e (ISO) çok benzer olduğunu iddia etmişti. IYSSE, bu iddialara yanıtında, SAB’ın siyasi örgütlerin “çok benzer” olup olmadığına karar verme hakkına sahip olmadığını vurgulamıştı. Bu yarıyılda yapılan başvuruda, iki eğilimin 75 yılı aşkın farklı tarihçeleri belirtildi. ISO, kendisine yönelik bir açık mektubun yayınlanmasının ardından, IYSSE’nin kulüp başvurusunu destekledi.

SAB, IYSSE’nin başvurusunu bir kez daha reddetme kararıyla, kampüste sosyalist bir öğrenci hareketine yönelik artan desteği hiçe saymaktadır. IYSSE, bu eğitim yılı boyunca, kulüp kurma çağrısına öğrencilerden 420’den fazla imza topladı ki bu, gerekli 200 imzanın iki katından fazlaydı. Buna ek olarak, 200 öğrenci, SAB’ın güz dönemindeki kulüp onaylamayı reddedişini geri çekmesi çağrısı yapan dilekçeleri imzalamıştı.

Geçtiğimiz ay, IYSSE’nin Trump yönetimine karşı mücadeleye sosyalist bir perspektif sunma için çağrı yaptığı bir toplantıya ve bir eyleme onlarca öğrenci katıldı.

Geçtiğimiz iki hafta boyunca, çeşitli öğretim görevlileri, SAB’a, kulüp onaylama sürecini değiştirmesini ve IYSSE’yi resmen onaylanmış bir kulüp olarak tanımasını talep eden mektuplar sundular. Profesörler, sürecin apaçık haksızlığına yönelik şaşkınlıklarını dile getirdiler ve SAB’ı, izlenen yolu iptal etmeye çağırdılar.

NYU siyaset bilimi profesörü Bertell Ollman, IYSSE ile röportajında, üniversitenin öğrencilerin kulüp kurma hakkını tanımama bahanesini reddetti: “İster para ister oda olsun, kaynak yokluğu hakkındaki tüm konuşmalar saçma. Öğrenci kulüpleri söz konusu olduğunda, bunun hiçbir dayanağı yoktur.”

Isaac, son olarak şunları söyledi: “IYSSE, üniversitenin ve SAB’ın anti-demokratik eylemlerine karşı mücadelesine devam etmeyi planlıyor. Trump yönetiminin eşsiz bir hızla temel demokratik hakları ihlal ettiği, sosyal programları ortadan kaldırdığı ve askeri çatışma hazırlıkları yaptığı göz önünde bulundurulduğunda, NYU’da bir IYSSE kulübüne hiç bu kadar acil ihtiyaç olmamıştır.”

08 Mart 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir