Kadir Çınar serbest bırakılsın!

Toplumsal Eşitlik yayın kurulu, Kadir Çınar’ın tutuklanmasını şiddetle protesto eder.

Kadir Çınar’ın, “Patronsuz Dünya” adlı web sitesinin bildirdiğine göre, “sosyal medya paylaşımları üzerinden” sorgulandıktan sonra “dosyaya gizlilik kararı verilerek gerekçesiz” tutuklanması, düşünceyi ifade ve örgütlenme hakkına yönelik bir saldırıdır.

Çınar’ın tutuklanması, Türkiye egemen sınıfının ve AKP iktidarının tırmanan militarizme ve toplumsal eşitsizliğe, işsizliğe ve yoksulluğa yönelik toplumsal muhalefeti ezmek için, kendi anayasalarında yer alanlar dahil, en temel demokratik hakları pervasızca ayaklar altına aldığının en son örneklerinden biridir.

Küresel teknoloji devleri ile devletin istihbarat ve siyaset kurumları arasındaki sıkı bağları gözler önüne seren bu tutuklama, aynı zamanda, internete / sosyal medyaya yönelik uluslararası gözetleme ve sansür yöneliminin bir parçasıdır.

Egemen sınıfın ve küresel şirketlerin interneti ve sosyal medyayı gözetleyip sansürlemesinin nedeni, bu alanın, dünyanın dört bir yanındaki işçilere ve gençlere düzen partilerinden ve sendikalardan bağımsız ve onlara karşı örgütlenip mücadele etme olanağı tanımasıdır.

Emperyalizmin Suriye’de vekil güçler üzerinden giriştiği rejim değişikliği operasyonuna boğazına kadar batmış olan ve kapsamlı bir Ortadoğu savaşına hazırlanan Türkiye egemen sınıfı, tarihinin en derin ekonomik krizlerinden birini yaşarken, artık patlama noktasına gelmiş olan toplumsal huzursuzluğu kontrol altında tutmanın ve bastırmanın hesabını yapıyor.

Savaş yöneliminin ayrılmaz bir parçası olan internet üzerindeki devlet kontrolünün ve sansürün ardında, milyonlarca işçinin ve gencin düzen kurumlarından (düzen partileri, sendikalar vb.) bağımsız örgütlenmesini engelleme hesabı yatmaktadır.

Egemen sınıfın tüm kesimlerinin hemfikir olduğu bu hesabı bozabilecek; temel demokratik haklara yönelik saldırıları durdurabilecek tek toplumsal güç, enternasyonalist sosyalist bir perspektifle donanmış işçi sınıfıdır.

Tüm işçileri ve gençleri, siyasi iktidarın internet / sosyal medya üzerindeki gözetimine ve sansürüne karşı; düşünceyi ifade ve örgütlenme özgürlüğü için mücadele etmeye ve tüm siyasi tutukluların serbest bırakılması talebini yükseltmeye çağırıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir