John Pilger, Julian Assange’ı savunmak için Sidney’de düzenlenecek gösteriyi destekliyor

Dünya çapında takdir gören araştırmacı gazeteci ve belgesel film yapımcısı John Pilger, Avustralya hükümetinin Julian Assange’ın koşulsuz özgürlüğünü ve Avustralya’ya geri dönmesini sağlamak için hemen harekete geçmesini talep etmek üzere 17 Haziran’da Sidney’in Belediye Sarayı Meydanı’nda düzenlenecek olan gösteriyi destekleyen aşağıdaki açıklamayı yayınladı. Gösteri, yerel saatle 13.00’da başlayacak.

 

John Piger

Julian Assange’ı desteklemek için 17 Haziran Pazar gününe çağrısı yapılan gösteri, uzun yıllardır en önemli ve acil gösterilerden biridir. Ondan iki gün sonra, Julian’ın Londra’daki Ekvador büyükelçiliğine sığınmaya zorlanmasından bu yana altı yıl geçmiş olacak.

[Assange] Eğer büyükelçilik dışına çıkarsa, büyük bir ihtimalle, uydurma casusluk suçlamalarıyla Amerika Birleşik Devletleri’ne iade edilmekle karşı karşıya kalacak. Bu [uydurma casusluk suçlamaları], onun ve WikiLeaks’in büyük gücün yalanlarını ve suçlarını açığa çıkararak halka olağanüstü bir hizmet gerçekleştirdiği anlamına gelmektedir. Bu, gerçek gazeteciliktir.

Julian, ABD Anayasası’nda güvence altına alınmış bir hakkı kullandığı için zulme uğruyor. Bugün, o, iletişiminin ve ziyaretçi hakkının kesilmesi ile birlikte, daha önce hiç olmadığı kadar yalıtılmış durumdadır. Burada, onun anayurdunda, bizler ona yalnız olmadığını bildirmeliyiz ve Turbull hükümetini, uluslararası hukuk doğrultusunda sorumluluğunu yerine getirmeye ve Julian’ı eve getirmeye çağırıyoruz.

Gösteriyi destekleyen ve ona katılmak isteyen örgütlerin, Sosyalist Eşitlik Partisi’ne (Avustralya) sep@sep.org.au adresi üzerinden bilgi vermesi gerekiyor.

29 Mayıs 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir