IYSSE’nin Humboldt Üniversitesi öğrenci meclisi seçim sonucu üzerine açıklaması

Berlin Humboldt Üniversitesi’ndeki öğrenci meclisi seçimleri Perşembe günü sonuçlandı. Militarizme, yabancı düşmanlığına ve sağcı tarih çarpıtmasına karşı aday gösteren Toplumsal Eşitlik İçin Uluslararası Gençlik ve Öğrenciler (IYSSE), oyların yüzde 6’sını ve öğrenci meclisinde dört sandalye kazandı. Aşağıda, IYSSE’nin seçim sonucuna karşılık olarak yaptığı resmi açıklamayı yayınlıyoruz.

*

Humboldt Üniversitesi’nde bu haftaki öğrenci meclisi seçimlerinde IYSSE’ye oy veren ve çalışmamızın önemini güçlü bir şekilde doğrulayan herkese teşekkürlerimizi ifade etmek isteriz. Sonuç, militarizme karşı mücadelemizi sürdürme ve yoğunlaştırma yönünde açık bir yetkiyi temsil etmektedir.

Humboldt Üniversitesi IYSSE, geçtiğimiz haftalar ve aylar boyunca, çalışmasının merkezine, Alman militarizminin yeniden canlanmasına karşı mücadeleyi yerleştirmiştir. Bir dizi toplantıda ve çok sayıda makalede, Jörg Baberowski ve Herfried Münkler gibi Humboldt Üniversitesi profesörlerinin, sistematik bir şekilde, yeni savaşlara hazırlık olarak Alman emperyalizminin suçlarının önemini azaltma peşinde koştuğunu gösterdik. Humboldt’un savaş için bir ideolojik merkeze dönüştürülmesine ve sığınmacılara karşı ırkçı kışkırtmaya kararlılıkla karşı çıktık.

Bu çalışma, son birkaç hafta içinde daha da önemli hale gelmiştir. Alman egemen seçkinleri Suriye’deki müdahalesiyle herhangi bir askeri kısıtlamayı terk etmiştir ve her gün, Alman ordusunun (Bundeswehr) büyük çapta yeniden silahlanması ve daha çok askeri müdahale yönünde propaganda yapmaktadır. Bundeswehr askerleri, Alman ekonomik çıkarlarını ilerletmek amacıyla dünyanın dört bir yanına gönderilecek. Aynı anda, ırkçılık, şovenizm ve sığınmacılara yönelik histerik saldırılar, burjuva politikasının tamamlayıcı bir parçası haline gelmiştir.

Çok sayıda öğrencinin üniversite yetkililerinin IYSSE’ye karşı tehditleriyle gözlerinin korkutulmasına izin vermemiş olması, son derece önemlidir. Oyumuzun üç katına çıkması ve toplantılarımızdaki geniş çaplı ve canlı katılım, öğrencilerin ve gençlerin geniş kesimlerinin, savaşa doğru gidişe ve artan ırkçılığa şiddetle karşı olduğunu göstermektedir.

Şimdi, görev, bu oyları aktif desteğe dönüştürmektir. Öğrencileri ve gençleri, Humboldt Üniversitesi’nde ve Almanya’daki ve dünya genelindeki diğer üniversitelerde IYSSE’yi inşa etmemize yardım etmeye çağırıyoruz. Üniversitelerin savaş ve militarizm için ideolojik düşünce kuruluşları haline getirilmesini durdurun; uluslararası ve sosyalist bir savaş karşıtı hareketin inşasında yer alın!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir