IYSSE üyesi New York Üniversitesi öğrenci senatosuna girdi

Toplumsal Eşitlik İçin Uluslararası Gençlik ve Öğrenciler (IYSSE) üyesi Isaac Oseas, New York Üniversitesi’ndeki Sanat ve Bilim Enstitüsü (GSAS) öğrenci senatosunda bir koltuk elde etti. Oseas, beş aday için kullanılan toplam 271’in oyun 121’ini, yani yaklaşık yüzde 45’ini kazandı. O, ikinci sıradaki adaydan neredeyse iki kat fazla oy aldı.

Isaac Oseas

Oseas, öğrenci yönetiminin en üst kurulu olan Öğrenci Senatörleri Konseyi’nde (SSC) ve NYU’daki ders programı dışındaki faaliyetlerle ilgili konularda SSC’ye yardım eden Öğrenci Yaşamı Üniversite Komitesi’nde (UCSL), GSAS’deki yaklaşık 4.000 yüksek lisans ve doktora öğrencisini temsil edecek.

Oseas’ın seçilmesi, yeni kulüp başvurularını inceleyen öğrenci yönetimi komitesi olan Öğrenci Faaliyetleri Kurulu’nun (SAB), IYSSE’nin NYU’daki kulüp başvurusunu, gerekenden çok daha fazla imza sunmuş olmasına rağmen iki kez reddetmesinin ardından geliyor. Bu karar için verilen çeşitli gerekçeler arasında, IYSSE’nin yeterli destek gösteremediği ve kampüste gücünün olmadığı iddiası da vardı.

Oseas’ın oy kullanan tüm öğrencilere dağıtılan seçim programı, IYSSE’nin kulüp başvuru sürecinin değiştirilmesi ve üniversitenin tüm gruplara kampüste toplantı ve etkinlik düzenlemek için uygun kaynaklar tahsis etmesi talebini içeriyordu.

Programda, “Savaş, tüm dünyanın karşı karşıya olduğu en önemli konudur… Savaşa karşı mücadeleyi kapitalizme karşı mücadele ile birleştirecek yeni bir savaş karşıtı hareketin inşa edilmesi gerekiyor.” deniliyordu. Savunma Bakanlığı’ndan ve istihbarat kurumlarından NYU’ya gelen kayda değer fonlara değinen açıklama, “NYU’nun bütün askeri bağlantılarının kamuoyuna açıklanması” ve emperyalist savaşa karşı kampüs genelinde tartışma toplantıları örgütlenmesi çağrısında bulunuyordu.

Açıklama, ayrıca, New York City’deki ve ABD genelindeki devasa toplumsal eşitsizliğe dikkat çekiyordu: “İşçiler azalan ücretlerle, sağlık hizmetlerinde kesintilerle ve hızla artan okul ücretleriyle karşı karşıya iken, küçük bir aristokrasi akıl almaz bir serveti elinde topluyor.” NYU’daki öğrenciler, okul ücreti ve barınma için bir yılda 70.000 dolar ödüyor ki bu, yüksek lisans öğrencileri için sıklıkla daha yüksek.

Açıklama, şöyle sona eriyordu: “Hem Demokratlar hem de Cumhuriyetçiler, şirketlerin ve bankaların çıkarlarını temsil etmektedir. IYSSE ve Sosyalist Eşitlik Partisi ise, sosyalizm; yani özel kar değil, toplumsal ihtiyaçlar üzerine kurulu bir toplum uğruna mücadele etmek için işçi sınıfının bağımsız bir siyasi hareketini inşa ediyor.”

Intercept’te NYU ile Savunma Bakanlığı arasındaki işbirliğinin ayrıntılarına giren bir makalenin yayınlanmasının ardından, Oseas yeni bir açıklama yayınlamış ve “üniversiteler, hükümet propagandası ve savaşın hizmetindeki araştırma merkezleri değil; öğrenim merkezleri olmalıdır” diye vurgulamıştı. Açıklamada, ayrıca, NYU ile ordu arasındaki tüm bağların kesilmesi ve “ordunun ve gözetleme kurumlarının üniversite yönetiminin aldığı akademik kararlar üzerindeki etkisini değerlendirmek üzere, öğrencilerin önderliğinde bir komite” oluşturulması çağrısı yapılıyordu.

IYSSE’nin seçim kampanyası sırasında, birçok öğrenci, savaşa karşı bir hareket inşa etme çağrısına güçlü bir karşılık verdi ve NYU’nun ordu ile bağlantıları hakkında bilgi edinince şok oldu.

Oseas, seçim sonucunun ardından şunları söyledi: “Seçilmem, hem NYU’da hem de kampüs dışında gerçekten önem taşıyor. Gençler siyasallaşıyor ve savaşa ve eşitsizliğe karşı mücadele etmek için bir yol arıyor. Çok sayıda öğrenci bana oy verdi; çünkü onlar bu konular hakkında son derece kaygılı hale gelmiş durumdalar ve üniversitenin Wall Street ve Pentagon ile yakın bağlantısından tiksinti duyuyorlar.

“Şimdi, IYSSE’nin NYU’da yaptıklarını gerçekten geliştirmemiz gerekiyor. Ben, öğrenci senatosunda programımın gerçekleşmesi için mücadele edeceğim. Öğrencileri, önümüzde uzanan devasa işte yer almak üzere IYSSE ile bağlantıya geçmeye ve bize katılmaya çağırıyorum.”

IYSSE’ye katılmak için iysse.com/join adresini ziyaret edin.

23 Mayıs 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir