IYSSE (Almanya) Humboldt Üniversitesi öğrenci seçimlerinde dört sandalye kazandı

Berlin Humboldt Üniversitesi tarafından Perşembe sabahı yayınlanan ön seçim sonuçlarına göre,  Toplumsal Eşitlik İçin Uluslararası Gençlik ve Öğrenciler (IYSSE), 149 oy aldı ve öğrenci meclisinde dört sandalyeyle temsil edilecek.

Sonuçlar, Humboldt Üniversitesi öğrencileri arasında IYSSE’ye destekte önemli bir büyümeyi temsil ediyor. IYSSE, Ocak 2015’te düzenlenen seçimlerde yüzde 1,83 oy almış ve bir sandalye elde etmişti. 19-20 Ocak’ta düzenlenen bu yılki seçimlerde, IYSSE’nin desteği yüzde 6,04’e yükseldi.

Seçimlere katılan 17 öğrenci grubundan 10’u oy kaybetti.

En geniş aday listeleri arasında, Bağımsız Öğrenciler (287 oy, 7 sandalye), Humboldt’taki Sol Liste – LiLi (256 oy, 6 sandalye) ve Sosyal Demokrat Parti’nin gençlik örgütü Jusos (253 oy, 6 sandalye) bulunuyor. Hıristiyan Demokrat Birlik’e (CDU) siyasi olarak yakın duran Hıristiyan Demokrat Öğrenciler Birliği (RCDS) 150 oy aldı. Sol Parti’nin öğrenci örgütü Die Linke.SDS ise 145 oy elde etti.

IYSSE, kampanyasının merkezine Alman militarizminin yeniden canlanmasına ve onun, Humboldt Üniversitesi’ndeki sağcı akademisyenler tarafından ideolojik olarak meşrulaştırılmasına karşı mücadeleyi yerleştirmişti. IYSSE, emperyalizme karşı sosyalist bir program temelinde uluslararası işçi sınıfına dayanan yeni bir savaş karşıtı hareketin inşa edilmesi çağrısı yaptı. IYSSE’nin politikaları, Almanya Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye ve Mali’deki yeni askeri müdahalelerinin ve medyadaki saldırgan bir göçmen karşıtı kampanyanın ortasında, güçlü bir karşılık bulmuştur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir