İstanbul havalimanındaki bombalı saldırılarda onlarca kişi öldürüldü

İstanbul Atatürk Uluslararası Havalimanı’nda bir dizi bombanın patlamasıyla onlarca kişi öldürüldü, yaklaşık 150 kişi yaralandı. Türkiye’den gece gelen haberler, ölü sayısının 36’ya yükseldiğini belirtirken, Türk yetkililer sayının 50’ye kadar çıkabileceğini öngörüyor.

İstanbul Valisi Vasip Şahin, katliamdan üç intihar bombacısının sorumlu olduğunu söyledi. Haberlere göre, saldırganlar, kendilerini patlatmadan önce saldırı tüfekleriyle ateş açtılar. Polis bombacılar ile çatıştı ve ölenler ve yaralananlar arasında polis memurları da vardı.

Saldırının yöntemi ve gerçekleştirilmesi, üç ay önce, Brüksel havaalanında, Irak ve Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) bağlılıklarını ilan eden silahlı saldırganların gerçekleştirdiğine benziyordu. Türk hükümet yetkilileri, şiddetle, saldırıyı IŞİD’in düzenlemiş olduğunu öne sürdüler, ama henüz hiçbir örgüt sorumluluğu üstlenmedi.

Saldırganların nereleri hedef aldığına ilişkin çelişkili haberler söz konusuydu ama uluslararası terminal ve havalimanı otoparkı bunlar arasındaydı. Atatürk Havalimanı, dünyanın en büyük on birinci; Londra’nın Heathrow ve Paris’in Charles de Gaulle havaalanlarının ardından, Avrupa’daki en yoğun üçüncü havaalanı.

Sosyal medyada dolaşan bir video, yerde yatan ve saniyeler sonra kendini patlatan, kimliği teşhis edilemeyen bir adamı yaralayan bir polisi gösteriyordu. Patlamalara tanık olan bir NBC News muhabiri, bir polis memurunun, çok geçmeden kendisini patlatan bir adamla yerde boğuştuğunu gördüğünü söyledi. Bunların, aynı olay mı yoksa farklı olaylar mı olduğu belli değildi.

Acil durum araçlarına sınırlı erişimle birlikte, havalimanına tüm giriş ve çıkışlar polis tarafından kapatıldı. Gelen bazı uçaklar başka yönlere çevrildi ve bütün giden uçuşlar iptal edildi. ABD’li yetkililer, İstanbul ile ABD arasındaki tüm seferleri durdurdular ve bombalı saldırılar sırasında İstanbul’dan ABD’deki çeşitli varış noktalarına gitmekte olan on Türk Hava Yolları uçuşuna özel işlem yapılması için talimatlar yayınladılar.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, saldırıyı görüşmek üzere, Başbakan Binali Yıldırım ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile bir araya geldi. Bunun ardından, Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan İstanbul’a geçtiler.

Bu, bu yıl Türkiye’nin en büyük kentinde gerçekleşen beşinci terör saldırısı ama Türk yetkililerin açık bir biçimde IŞİD’e yükledikler ilk saldırı. Daha önceki saldırılarda, Erdoğan yönetimine Türkiye’nin güneydoğusundaki Kürt halkına karşı askeri operasyonlarını yoğunlaştırmak için bir bahane verecek şekilde, Kürt milliyetçi hareketi PKK’den kopan radikal bir örgüt [TAK] sorumlu tutulmuştu.

Türkiye’nin başlıca döviz gelir kaynaklarından biri olan ve resmi rakamlara göre, Nisan ayında, son 17 yıldaki en büyük düşüşü yaşayan turizm sektörü, önceki saldırılar eliyle yıkıma uğratılmıştı.

Saldırı, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın, Türk güçleri ile PKK arasındaki askeri çatışmaların yanı sıra çok sayıda terör saldırısının olduğu Türkiye’nin güneydoğusuna seyahat etmemeleri konusunda Amerikalıları uyarmasından bir gün sonra gerçekleşti.

İsmi belirtilmeyen bir ABD hükümet yetkilisi, NBC News’e, İstanbul saldırısı, “IŞİD profiline uyuyor, PKK’ninkine değil … Bu, PKK profiline uymuyor, onlar uluslararası hedefleri değil, Türk hedeflerini hedef alıyor.” diye konuştu.

“Bizim uzun huzursuz yaz mevsimimiz henüz başladı.” diyen başka bir ABD yetkilisi, NBC’ye, bu tür başka saldırıların beklenebileceğini söyledi.

Geçtiğimiz yıl, IŞİD ile Türk ordusunun kimi kesimleri arasındaki bağlar üzerine çok sayıda belirti söz konusuydu. Örneğin, Kasım ayında, Newsweek, terör örgütünün, Türk ordusunun “tam işbirliği” ile Türkiye’ye petrol taşıyan büyük kamyon konvoylarını işlettiğini iddia eden eski bir IŞİD komutanının sözlerini aktarmıştı.

Türkiye, ABD ile birlikte, Suriye’deki İslamcı milislere, Rusya’nın müttefiki Esad rejimini devirmek amacıyla büyük destek sağlamıştır. Erdoğan yönetimi, önceki terör saldırılarında olduğu gibi, son trajediyi de, insan haklarına ve siyasi haklara yönelik daha fazla kısıtlamanın bahanesi olarak kullanacaktır.

Saldırı, aynı zamanda, Ortadoğu’daki yağmacı askeri operasyonlarını meşrulaştırmak için Washington tarafından da kullanılacak. ABD’deki iki büyük partinin başkan adayları (Demokratik Partili Hillary Clinton ve Cumhuriyetçi Donald Trump), terör saldırılarını kınayan açıklamalar yayınladılar. Trump, saldırıdan, “Amerika’yı teröristlerden korumak üzere artık adım atmak için” bir kanıt olarak söz ederken, Clinton, bir NATO müttefiki olarak Türkiye’ye destek sözü verdi.

29 Haziran 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir