Hindistan Chennai toplantısı: Emperyalist savaş yönelimine karşı çıkın! Sosyalist program uğruna mücadele edin!

Dördüncü Enternasyonal’in Uluslararası Komitesi’nin (DEUK) Hindistanlı destekçileri, 2 Ekim’de, Chennai’de, DEUK’un Sosyalizm ve Savaşa Karşı Mücadele başlıklı açıklamasını tartışmak ve Hindistan hükümetinin emperyalist savaş yönelimine katılmasına karşı çıkmak için bir toplantı düzenliyor.

ABD’nin “terörle mücadele”sini başlatmasından on beş yıl sonra, bütün dünya, Afganistan’ı, Irak’ı, Suriye’yi ve Libya’yı içeren tüm ülkelerin askeri yıkımının eşlik ettiği, sürekli genişleyen bir emperyalist şiddet girdabına çekilmiş durumda.

Washington Hint-Pasifik bölgesinde müttefiklerine Çin’e karşı cepheleşmeci “Asya’ya dönüş”ünde yardım sağlarken, ABD ve büyük Avrupalı güçler şu anda Rusya’ya karşı savaşa hazırlanıyor. Dünya kapitalizminin derinleşen krizi eliyle yönlendirilen bu gelişmeler, insanlığın bir başka yıkıcı dünya savaşına sürüklenmesi ve nükleer silahların kullanılması tehlikesini vurguluyor.

ABD, saldırgan bir şekilde, Hindistan’ı, Çin’e karşı bir “cephe hattı” devleti olmaya itiyor. Başbakan Narendra Mondi, 2014’te iktidara gelmesinden bu yana, Hindistan’ı Washington’ın Asya’daki askeri yığınağına daha fazla entegre etmiş durumda. Hindistan’ın Pakistan’a yönelik artan şekilde savaşçı tutumu, ABD emperyalizminden aldığı destekle körükleniyor.

Modi hükümetinin ABD’nin Çin’e karşı savaş yönelimine katılımı, Hindistan işçi sınıfının ve yoksullarının arkasından gerçekleşiyor. Stalinist Hindistan Komünist Partisi (Marksist) dahil olmak üzere Hindistan’daki sözde “sol”, Washington’ın pervasız küresel egemenlik dürtüsünden doğan yoğun tehlikelerin üzerini örtüyor.

DEUK, işçi sınıfını, enternasyonalist-sosyalist ilkeler temelinde küresel bir savaş karşıtı hareket inşa ederek emperyalist savaş yönelimine karşı çıkmaya çağırmaktadır.

2 Ekim’de Chennai toplantısındaki konuşmacılar, yükselen militarizm ve savaş eğiliminin nedenlerini ve sonuçlarını çözümleyecek ve uluslararası işçi sınıfının uğruna mücadele etmesi gereken siyasi alternatifi sunacaklar. Bizler, işçileri, gençleri, öğrencileri ve sosyalist aydınları toplantıya katılmaya ve bu önemli tartışmada yer almaya davet ediyoruz.

 

Tarih: 2 Ekim 2016 Pazar, Saat: 10.30

Yer: Periyar EV Ramasamy Nagammai Eğitim Araştırma Vakfı, birinci kat

277/2 Chennai–Thiruvallur High Road,

Ambattur, Chennai 600053

[Ambattur Telefon Santrali’nin yanı]

21 Eylül 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir