Grenfell Yangını Forumu Assange’a özgürlük talep eden gece nöbetlerini destekliyor

Sosyalist Eşitlik Partisi’nin (SEP) önayak olduğu Grenfell Yangını Forumu, Pazar günü, yangının birinci yıldönümünü anma törenlerinden sadece üç gün sonra aylık toplantısını düzenledi.

14 Haziran 2017’de Batı Londra’da bulunan Grenfell Tower’daki yangın sonucunda 72 kişi ölmüştü ki bu, Britanya tarihindeki en kötü çok katlı bina yangınıydı.

Bu tamamen önlenebilir trajedi, İşçi Partisi ve Muhafakazarlar önderliğindeki hükümetlerin uyguladığı ve orada oturanları bir ölüm kapanının içinde yaşamaya terk eden, denetimleri kaldırıcı politikaların ürünüydü.

SEP’in, yangının yıldönümü üzerine açıklamasında belirttiği gibi: “Egemen seçkinlerin Grenfell katliamının gerçek suçlularının peşine düşmeyi reddetmesi, aynı zamanda, olayların ardında yatan gerçeği kanıtlamak için mücadele eden herkesi susturma kararlılıklarıyla taban tabana zıtlık içindedir.” Yangından sorumlu olanlar hakkında konuşanlar, histerik bir cadı avına tabi tutulmuşlardır. Amaç, gerçeği susturmak ve suçluları korumaktır.

Açıklama, bu kampanya ile ABD ve Britanya hükümetlerinin WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’a yönelik intikamcı zulmü arasında bağlantı kuruyordu. Yarın (19 Haziran), Assange’ın idam cezası getirebilecek casusluk suçlamalarıyla ABD’ye iade edilmesi yönündeki girişimlerini engellemek için Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’ne sığınmaya zorlanmasının altıncı yıldönümü.

Büyükelçilik, Grenfell Tower’dan sadece yedi kilometre uzakta ve Kensington ve Chelsea’nin aynı Kraliyet Semti’nde bulunuyor.

Assange, yaklaşık üç aydır, avukatları hariç, dış dünya ile bağlantıdan yoksun bırakılmış durumda. O, ailesiyle konuşamıyor, ziyaretçi kabul edemiyor, telefon görüşmesi yapamıyor ve internete giremiyor.

Bunun, Ekvador’un Washington ile uzlaşma girişiminin parçası olarak Assange’ın büyükelçilikten çıkartılmasının başlangıcı olduğu yönünde ciddi ve yakın bir tehlike söz konusu.
Forum, Assange’ın karşı karşıya olduğu yakın tehlikeleri tartıştı ve onun özgürlüğünü talep eden kampanyayı destekleyen aşağıdaki kararı kabul etti:

Grenfell Yangını Forumu, Julian Assange’a özgürlük kampanyasını onaylar ve 19 Haziran dünya çapında düzenlenecek gece nöbeti eylemlerini ve Sosyalist Eşitlik Partisi’nin örgütlediği Sidney’deki 17 Haziran gösterisini destekler.

Assange, WikiLeaks ile birlikte ABD’nin ve müttefiklerinin Irak’taki, Afganistan’daki ve Suriye’deki savaş suçlarını ve dünya halklarına karşı komplolarını ortaya çıkardığı için zulüm gören ve Ekvador Büyükelçiliği’ne sığınmaya zorlanan cesur bir gazetecidir.

Bizler, Britanya makamlarının, büyükelçilikten ayrılmayı denemesi durumunda derhal tutuklanacağına ilişkin tehditleri de içerecek şekilde ona yönelik zulme dahil olmasını mahkum ediyoruz.

Bizler, Assange’ın, 14 Haziran 2017’de bütünüyle önlenebilir bir yangının sonucunda 72 insanın öldüğü Kensington ve Chelsea’nin Kraliyet Semti’nde bulunan Grenfell Tower’dan sadece yedi kilometre uzakta etkin bir şekilde esir tutulduğunu ve hücre hapsi koşullarında olduğunu belirtiyoruz. Bugüne kadar hiç kimse onların ölümünden sorumlu tutulmadı.

Yasadışı savaşlara yetkiler verenler ve emekçileri ölüm kapanlarında yaşamaya mahkum edenler ceza almadan serbest kalırken, onların kurbanları ve bu kurbanlar adına konuşanlar iftiraya ve zulme uğruyor ve yüzüstü bırakılıyor.

Bu toplantı, bu antidemokratik duruma meydan okumada önemli bir siyasi adım olarak, Britanya hükümetini Assange’ın zorunlu tutukluluğuna hemen son vermeye ve istediği yere güvenli geçişini garantiye etmeye çağırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir