Google’ın yeni arama kuralları önde gelen 13 sosyalist, ilerici ve savaş karşıtı web sitesine erişimi kısıtlıyor

Dünya Sosyalist Web Sitesi’nin diğer internet tabanlı haber kaynaklarının ve arama teknolojisi uzmanlarının yardımıyla derlediği yeni veriler, sosyalist, savaş karşıtı ve ilerici web sitelerinin, son üç ayda, Google aramaları trafiğindeki toplam yüzde 45’lik bir azalmadan kaynaklanan büyük bir okur kaybına uğradığını gösteriyor.

Söz konusu düşüş, Google’ın arama değerlendirme kurallarındaki değişiklikleri uygulamaya koymasının ardından gerçekleşti. Şirketin mühendislik başkan yardımcısı Ben Gomes, 25 Nisan’da yaptığı bir açıklamada, Google’ın arama motorunu güncellemesinin daha “güvenilir içeriği” yukarı çıkarmaya çalışırken, “saldırgan” sitelere erişimi engelleyeceğini belirtiyordu.

Dünya Sosyalist Web Sitesi, azımsanmayacak bir okur kitlesine sahip 13 site için Google aramalarından gelen trafiğin azalmasını hesaplayan SEMrush’ın istatistiksel verilerini aldı. Sonuçlar aşağıdaki gibi:

* wsws.org yüzde 67 azaldı

* alternet.org yüzde 63 azaldı

* globalresearch.ca yüzde 62 azaldı

* consortiumnews.com yüzde 47 azaldı

* socialistworker.org yüzde 47 azaldı

* mediamatters.org yüzde 42 azaldı

* commondreams.org yüzde 37 azaldı

* internationalviewpoint.org yüzde 36 azaldı

* democracynow.org yüzde 36 azaldı

* wikileaks.org yüzde 30 azaldı

* truth-out.org yüzde 25 azaldı

Listedeki 13 web sitesi arasında, Dünya Sosyalist Web Sitesi en ağır şekilde etkilenen sitedir. WSWS’nin Google aramalarından gelen trafiği üçte iki azalmış durumda.

Yeni istatistik, Google’ın sansür operasyonunun başlıca hedefinin WSWS olduğunu göstermektedir. WSWS, Google’ın yeni kurallarının uygulamaya konmasından önceki 12 ay içinde, okur kitlesinde azımsanmayacak bir artış kaydetmişti. Bu artışın önemli bir kısmı, Google arama sonuçlarının ürünüydü. Arama işlemindeki hızlı artış, 2016 boyunca, insanların sosyalist politikaya ilgisindeki belgelenmiş büyümeyi yansıtıyordu. Büyüme oranı, Trump’ın seçilmesine karşı yaygın protestolara yol açan Kasım seçimlerinin ardından ivme kazanmıştı.

WSWS’nin arama trafiği, tam da Google’ın sansür kurallarını uygulamaya koyduğu Nisan 2017’de doruk noktasına ulaşmıştı.

Google’ın eyleminden etkilenen bir diğer site, WSWS’nin bulgularını doğrulayan bilgiler sağlıyor.

İlerici haber kaynağı Common Dreams’in Gelişim Müdürü Aaron Kaufman, “Mayıs sonunda, Google’ın algoritma değişiklikleri, Common Dreams web sitesinin organik Google aramalarından gelen trafiğinin hacmini olumsuz etkiledi.” diyor ve ekliyor: “Mayıs ayından bu yana, Common Dreams web sitesine Google Arama’dan gelen trafiğin toplam trafik içindeki oranı yaklaşık yüzde 50 azaldı.”

Google’ın eylemlerinin boyutu ve etkisi, hedef alınan sitelere erişimi engellemek için bir teknikler bileşiminin kullanılmakta olduğunu kanıtlıyor. Bu teknikler, WSWS’nin ve yukarıda sıralanan diğer 12 sitenin Google değerlendiricileri tarafından doğrudan işaretlenip atılmasını kapsamaktadır. Bu sitelere, makalelerinin ya derecesinin indirilmesini ya da tamamen devre dışı bırakılmasını sağlayan oldukça olumsuz bir derece verilmiştir. Ayrıca, yeni programlama teknolojisi, bilgisayarlara değerlendiriciler gibi düşünmeyi, yani onların tercihlerini ve önyargılarını taklit etmeye çalışmayı öğretmektedir.

Son olarak, bu operasyonun kesinliği, kuvvetle, sosyalist ve solcu web siteleriyle ilişkili terimlerin, sözcüklerin, ifadelerin ve başlıkların seçilmesini içeren ek bir dışlama tekniği serisinin var olduğu izlenimi uyandırıyor.

Bu, savaş, jeopolitik, toplumsal eşitsizlik ve işçi sınıfı mücadeleleri gibi konulara odaklanan Dünya Sosyalist Web Sitesi’nin tam da bu başlıklardaki Google aramalarında neden böylesi çarpıcı bir düşüş yaşadığını açıklıyor. Normal koşullar altında, büyük ihtimalle en yüksek isabet seviyesi oluşturacak olan “sosyalizm”, “Marksizm” ve “Troçkizm” gibi terim ve ifadelerin en düşük sonuçları verdiğini görüyoruz.

Bu, Google değerlendiricilerinin WSWS’ye ve diğer hedef alınan sitelere giden trafiği ortadan kaldırma nihai hedefiyle, algoritmalarını daha kesin hale getirmek için aralıksız olarak kuşkulu terimler eklemeye devam etmelerinin beklenebileceği, sürmekte olan bir süreçtir.

WSWS tarafından geçtiğimiz hafta boyunca toplanıp yayınlanan bilgiler, Google’ın demokratik hakları sert bir biçimde engelleyen bir şirket-devlet komplosunun merkezinde olduğunu gözler önüne sermektedir. İfade özgürlüğüne ve bilgiye sansürsüz erişime yönelik bu saldırı, toplumsal eşitsizliğe, savaşa ve otoriter yönetimlere olan yaygın muhalefeti felç etmeyi amaçlamaktadır.

Google’ın bu süreçteki merkezi ve sinsi rolü, ifade ve düşünce özgürlüğünün, internetin şirketlerin kontrolünde olması ile bağdaşmadığını göstermektedir.

Google’ın demokratik haklara yönelik saldırısını teşhir etmeye devam ederken, onun, sansür programını derhal ve tartışmasız bir şekilde durdurup iptal etmesini talep ediyoruz.

Google’ın internet sansürüne karşı ABD içinde ve uluslararası ölçekte eşgüdümlü bir kampanyanın örgütlenmesi son derece önemlidir. Biz, Google’ın ifade ve düşünce özgürlüğünü bastırma çabalarına karşı bir saldırı geliştirmek ve ona katkıda bulunmak için elimizden geleni yapmaya kararlıyız.

İnternete yönelik şirket-devlet sansürüne karşı mücadele, demokratik hakların savunusu açısından son derece önemlidir; halkı ve işçi sınıfın en geniş kesimlerini alarma geçirmek için sosyalist, sol ve ilerici web siteleri arasında geniş tabanlı bir işbirliği gerekmektedir.

2 Ağustos 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir