Google’ın WSWS’yi kara listeye almasına son vermesi talebine 1.000’den fazla imza

Google’ın Dünya Sosyalist Web Sitesi’ni ve başka siteleri arama sonuçlarında kara listeye almasına son vermesini talep eden bir dilekçe, sadece iki gün içinde en az 35 farklı ülkeden ve beş kıtadan 1.000’den fazla kişi tarafından imzalandı.

Google, Nisan ayında, “saldırgan” siteleri engelleme ve arama sonuçlarında “güvenilir içeriği” yükseltme bahanesiyle, arama algoritmasında bir değişiklik yaptığını duyurmuştu. Yeni algoritma, arama sonuçlarında etkin bir şekilde solcu web sitelerini engelliyor. WSWS, üç aylık bir dönemde Google aramalarından gelen trafikte yaklaşık yüzde 70’lik bir düşüşe uğrayarak, bu değişiklikten en fazla etkilenen site oldu.

WSWS’nin okur kitlesi, Google’ın sansürüne makaleleri e-posta ve sosyal medya üzerinden yaygın biçimde dağıtarak karşılık veren okurlarının desteği sayesinde, son günlerde, Google’ın sansür kurallarını başlatmasından önceki seviyelere dönmüş durumda.

Bu, arama algoritmasının yeni WSWS makalelerinin Google arama sonuçlarında görünmesini engellemeye devam etmesine rağmen gerçekleşmiştir.

Dilekçeyi imzalayan birçok okur, ayrıca kampanyayı destekleyen yorumlarda bulundu.

Stephanie, “Google’ın WSWS’ye yönelik sansürü anti-demokratik ve anayasaya aykırıdır. Google, WSWS içeriğini arama sonuçlarında engellemeyi derhal durdurmalı ve bilginin serbestçe dolaşmasına izin vermelidir; çünkü bilgi güçtür.” diye yazdı.

Panama’dan Filipe, “Karşı karşıya olduğumuz bütün siyasi meselelerin sınıfsal doğasını sergileyen eleştirel bilginin yayılmasına izin verilmemesi, otoriterliğe doğru bir sıçramayı temsil etmektedir.” diye yazdı.

İrlanda’dan Ian, “İmzalıyorum çünkü işçi sınıfına tüm nesnel gerçekliği anlatan WSWS işçi sınıfının çıkarlarını düşünmektedir.“

Almanya’dan Robert, “WSWS’ye ve diğer ilerici sitelere karşı kampanya, sadece distopik bir kabus değildir. Hepimizin uyanması gerekiyor.” diye yazdı.

Danimarka’dan Gideon, dilekçeyi, “ifade özgürlüğü güçten ve denetimden her zamankinden daha önemli ve asli olduğu için” imzaladığını söyledi.

Amber, “İnsanlar, haber ve bilgi edinmek istedikleri yeri seçme hakkına sahiptir. Google ifade özgürlüğü hakkımızı ihlal ediyor; hiçbir web sitesini sansürlemeye hakları yoktur!” diyordu.

Avustralya New South Wales’ten David, “Bu, dünya işçi sınıfına yönelik rezil, kasıtlı ve tehlikeli bir saldırıdır. Hükümetler ve şirketler bilginin kamuoyuna erişimini etkin bir şekilde engellemek üzere işbirliği yapıyorsa, bu, onların halkı kontrol etmek üzere aktif bir şekilde ve bilinçli olarak Polis Devleti yöntemine doğru ilerliyor olduğuna işaret eder.” yorumunda bulundu.

Porto Riko’dan Helena, “Ciddi ve güvenilir haberlere ihtiyacımız var. WSWS benim tek seçeneğim.” diye yazdı.

Portekiz’den Ricardo ise, “İnternetteki her türlü sansüre karşıyım. [O] özgür bir alan olmalı ve şirketler tarafından kontrol edilmemelidir.” diye belirtti.

WSWS muhabiri Andre Damon, dünya genelindeki WSWS okurlarından gelen güçlü yanıtın kendisini cesaretlendirdiğini söyledi: “Bu tepki, Google’ın sansür politikalarına ve internetin dev tekeller tarafından kontrol edilmesine yönelik yaygın muhalefetin seviyesini açıkça ortaya koyuyor.

“Bu, demokratik hakları savunma mücadelesindeki son derece kritik bir kavgadır. Bizler, internette özgürce öğrenme, düşünme ve haberleşme hakkı uğruna mücadele ediyoruz.”

WSWS, tüm okurlarını, makalelerimizi sosyal medyada paylaşarak, dilekçemizi imzalayarak ve kampanyamızda aktif şekilde yer alarak internet sansürüne karşı mücadele etmeye çağırıyor.

16 Ağustos 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir