Google’ın sol ve ilerici siteleri kara listeye aldığına dair kanıtlar artıyor

Giderek artan sayıda solcu web sitesi, Google’ın aldatıcı haberlere karşı düzmece bir kampanya örtüsü altında sistematik ve yaygın bir sansür programı uyguladığına yeni kanıtlar ekleyerek, son aylarda Google’dan gelen trafiklerinin hızla düştüğünü doğruluyor.

Sol ilerici bir bakış açısıyla siyasal, toplumsal ve ekolojik gelişmelere odaklanan, kar amacı gütmeyen bir haber sitesi olan Truthout, okur kitlesinde Nisan ayından bu yana yüzde 35’lik bir düşüş yaşamış. Kar amacı gütmeyen video haber ve belgesel sitesi The Real News’in arama trafiği yüzde 37 azalmış. Bir diğer site, Common Dreams, geçtiğimiz hafta WSWS’ye, arama trafiğinin yüzde 50 kadar azaldığını söyledi.

Arama trafiğindeki bu ani düşüşler ne kadar aşırı olsa da, hiçbiri WSWS’nin Google trafiğinde uğradığı yaklaşık yüzde 70’lik düşüşe denk değildir.

Truthout ile The Real News’in web tasarımcısı Scott LaMorte, “Solcu medyayı büyük çapta etkileyen kapsamlı bir şeyler oldu.” dedi.

LaMorte, şunları ekledi: “Bu, kesinlikle bir anormallik. Hem Truthout hem The Real News üç yılın en düşük seviyesinde ve muhtemelen bu kurumların tarihinde eşi görülmedik bir durum. Her iki site de, daha önce, Mayıs’tan sonra olduğu gibi üç ay üst üste düşüşler yaşamamıştı.”

“Bir anda tüm solcular kendi SEO’larını [Arama motoru en iyileme] değiştirmiş değiller. Bunun, Google algoritmasında, onların SEO uygulamalarını nasıl değerlendirecekleri konusunda bir değişiklik olduğunu sanmıyorum.”

San Francisco Körfezi bölgesinde çalışan bir arama motoru en iyileme danışmanı olan Eric Maas, ekibinin, Nisan ayından beri Google’ın algoritma değişikliklerinden etkilenen çok sayıda alternatif haber sitesini incelediğini söyledi. “Arama trafiklerinde yüzde 67’ye kadar düşüş yaşayan bu siteler, çeşitli içerik stratejilerine sahipler ve Google ve SEO uzmanları tarafından savunulan en iyi uygulamalarla uyumlular.

Psychology Today’in eski baş editörü ve Google konusunda tanınmış uzman Robert Epstein, “Bu, en kötü türden bir siyasi sansür; tek kelimeyle, siyasi görüşleri bastırmanın bir bahanesidir.” diye konuştu.

Epstein, bu noktada, sorunun, WSWS’nin arama devinde istihdam edilen değerlendiriciler tarafından özel olarak mı işaretlediği, yoksa bu değerlendiricilerin, solcu siteleri aşağı dereceye indirmek için Google Arama motorunu mu etkilediği olduğunu söyledi. Epstein, “Sizin derecenizi indirenlerin değerlendiriciler mi yoksa onların çalıştırdıkları yeni algoritma mı olduğunu bilmiyorsunuz.” dedi.

Dünya çapında tanınan teknoloji öncüsü ve özgür yazılım hareketinin önderlerinden Richard Stallman, WSWS’nin Google’ın solcu siteleri sansürlemesi üzerine yazdıklarını okumuş olduğunu söyledi. Stallman, Google’ın internet üzerinde uyguladığı çok geniş denetim hakkında uyarıda bulundu ve “İnsanların bir konu ile ilgili yazılar bulmasının başlıca yolunun dev bir şirket tarafından yönetilmesi, apaçık bir suistimal potansiyeli yaratır.” dedi.

Arama en iyileme aygıtı SEMRush’un verilerine göre, Free Software Foundation’ın [Özgür Yazılım Vakfı] gnu.org sitesine trafik yüzde 19 azalırken, Bay Stallman’ın kişisel web sitesi Stallman.org’a yönelik arama trafiği yüzde 24 gerilemiş.

WSWS’ye ve başka solcu sitelere yönelik arama trafiğindeki büyük düşüş, Google’ın arama değerlendirme kurallarındaki değişiklikleri uygulamaya koymasının ardından geldi. Şirketin mühendislik başkan yardımcısı Ben Gomes, 25 Nisan’da yayınladığı bir açıklamada, Google’ın arama motoru güncellemesinin, “güvenilir içeriği” daha yukarıya taşımaya çalışırken, “saldırgan” sitelere erişimi engelleyeceğini belirtiyordu.

Şirket, Mart ayında Google değerlendiricilerine verdiği bir dizi yönergede, arama değerlendiricilerine, “sorgu, açık bir şekilde kullanıcının alternatif bir bakış açısı aradığına işaret etmedikçe”, “komplo teorileri” ya da “sinirlendiren/keyif kaçıran” içerik getiren sayfaları işaretleme talimatı vermişti.

WSWS, Google’ın siyasi sansür programını teşhir etmeye ve buna karşı mücadeleye devam edecek. Ancak okurlarımızın yardımına ihtiyacımız var. Lütfen bu makaleyi e-posta ve sosyal medya yoluyla paylaşın, WSWS’ye bağış yapın ve e-posta ile gönderilen güncellemeler için kayıt olun.

8 Ağustos 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir