Google’a göre, WSWS Lev Troçki hakkında yazı yazmıyor

Dünya Sosyalist Web Sitesi (WSWS), dünya Troçkist hareketi Dördüncü Enternasyonal’in Uluslararası Komitesi (DEUK) tarafından yayınlanıyor. WSWS, Şubat 1998’de yayına başlamasından bu yana, Ekim Devrimi’nin önderlerinden biri ve Dördüncü Enternasyonal’in kurucusu olan Lev Troçki’ye atıfta bulunan binlerce makale yayınlandı.

WSWS’nin Uluslararası Yayın Kurulu Başkanı David North, Lev Troçki’yi Savunurken adlı kitabın yazarıdır. WSWS’nin uluslararası yayın kurulunun diğer önde gelen üyeleri (Avustralya’dan Nick Beams ve James Cogan, Britanya’dan Chris Marsden, Almanya’dan Peter Schwarz ve Ulrich Rippert, Kanada’dan Keith Jones ve Sri Lanka’dan Wije Dias) onlarca yıldır Troçkist hareket içinde faaliyet sürdürüyor. Onların hepsi Troçkist tarih ve politika konusunda tanınmış otoriteler.

DEUK, bu yıl, Rus Devrimi’nin 100. yıldönümünü anıyor ve yıl boyunca, her bölümünde Troçki’ye değinen tarihsel bir kronoloji (Rus Devrimi’nde Bu Hafta) yayınlıyor. Söz konusu dizi, okurlar arasında son derece popüler. Örneğin, Facebook’a göre, 29 Mayıs-4 Haziran Kronoloji videosu 21.000’den fazla kişi tarafından izlendi ve binlerce okuru WSWS’ye yönlendirdi.

DEUK, Mart ile Mayıs ayları arasında, Rus Devrimi’nin tarihi üzerine, Troçki’nin rolünün başlıca odak noktalarından biri olduğu çevrimiçi bir konferans dizisi düzenledi. Bu konferanslar hem Facebook’ta hem de Youtube’da geniş bir izleyici kitlesi edindi. Facebook tarafından kaydedilen rakamlara göre, David North tarafından 13 Mart’ta verilen ilk konferans 6.300 kez izlendi. Mart ayının başında yayınlanan ve North’un DEUK’un konferans dizini tanıttığı bir başka video ise 120.000’den fazla kişi tarafından izlenmişti.

Çok sayıda başkalarını ekleyebileceğimiz bu rakamları, övünmek için değil; DEUK’un Dünya Sosyalist Web Sitesi’nde yayınlanan konuşmalarının ve yazılarının çok yaygın şekilde takip edildiğini ortaya koymak için aktarıyoruz. Siyasi olarak bilinçli bir izleyici için, Troçkizm ile Dünya Sosyalist Web Sitesi eşanlamlıdır.

Durum böyle olmasına rağmen, Google’ın yeni sansür algoritmasını uygulamaya koymasının ardından, Dünya Sosyalist Web Sitesi, arama sonuçlarında, Troçki hakkında bilgi arandığında bile ortadan kaybolmaya başladı.

Temmuz ayında, “Leon Trotsky” [Lev Troçki] için Google aramalarının sayısı, Mayıs ayındaki 5.893 WSWS gösteriminden sıfıra indi.

Bu makaleyi hazırlarken, Google’da, “Who is Leon Trotsky” [“Lev Troçki kimdir?”] araması yaptık. Bu denemeyi, sonuçların önceki aramalardan etkilenmeyeceğinden emin olmak için “kimliği gizleme modu”nu kullanarak, Google’ın internet tarayıcısı Chrome ile gerçekleştirdik. Arama, tırnak işaretleri kullanılmaksızın yapıldı.

Arama sonucunda, her türlü sağcı yazı ve makale ile karşılaştık. İlk sayfa, rbth.com’da (Rus hükümeti tarafından çıkarılan, Russia Beyond the Headlines [Başlıkların Ötesindeki Rusya]) yayınlanan, “Leon Trotsky: 6 facts about the disgraced Russian revolutionary” [“Lev Troçki: Gözden düşmüş Rus devrimci hakkındaki 6 gerçek”] adlı bir makaleyi içeriyor.

Üçüncü sayfada, Lev Troçki hakkında, Edgar’ın Çiftlik Barınağı Misyonu’ndan, Nisan 2014’te Avustralya’daki çiftlikten kurtarılan bir hayvan, bir domuz yavrusuna ilişkin bir kayıt var. Burada, onun, “çoğu kendisinden on kat büyük olan diğer domuzlardan daha cesur” olduğunu öğreniyoruz. Bu sayfada, ayrıca, Slate’te 2007’de yayınlanan ve okurları (devrimci) “Lev Troçki’yi idealize etmeyin” diye uyaran bir yazı ve sağcı Conservapedia’dan bir madde var.

Dördüncü sayfada, Quizlet’ten bir Lev Troçki bilgi kartı; TVTropes.com’dan notlar ve hicivsel Uncyclopedia’dan, okurlarına Troçki’nin en büyük mirasının “sürekli hizipçilik felsefesi ve kılı kırk yaran diyalektik” olduğu bilgisi veren gerici ve cahil bir madde yer alıyor.

Daha ileride, altıncı sayfada, “Lev Troçki GIF’leri” toplayan sayfalarla ve sıradan bir sayfadaki (Lisa’s History Room) “Frida’nın Ateşli Kızıl Aşığı” adlı bir yazıyla karşılaşıyoruz. Söz konusu sayfa, Alexa’ya göre, küresel sıralamada 1.078.957’inci sırada (WSWS ise 40.677’inci). Altıncı sayfada da bir lise öğrencisi tarafından yazılmış ve Prezi.com’da yayınlanmış Troçki ve Orwell’ın Hayvan Çiftliği kitabı üzerine bir yazı var.

10. sayfaya geldiğimizde, “Leon Trotsky” adlı bir kokteylin tarifiyle ve lyrics.com’da, “Leon Trotsky” ifadesini içeren şarkıların olduğu bir sayfa ile karşılaşıyoruz. 12. sayfada, tarihçi Joshua Rubenstein’ın, gerici tarihçi Richard Pipes tarafından 2011’de “Yahudi Troçki” başlığıyla Tablet’te yayınlanmış Troçki biyografisine ilişkin bir incelemesi var. İnceleme, Rubenstein’ın “Rus devrimcisinin şiddetli aşırılıkçılığını gizlediği”nden yakınıyor. Bu sayfada ayrıca, CIA’ın websitesinden, “Lev Troçki, NKVD’nin Ahmağı” adlı bir belge var.

13. sayfaya kadar, Troçki’nin “Rus Devrimi’nin Üç Anlayışı” makalesinin yeniden yayınlandığı WSWS’den tek bir madde yok. Google üzerinden arama yapan ve zırvalarla aşırı yüklenmiş birçok kişi, bu sayfaya gelene kadar, elbette, sonuçları taramaktan vazgeçecektir.

Google, Nisan ayında “aldatıcı haberler”i hedefleyen yeni politikalarını ilan ettiğinde, amacın, “insanların ilgili bilgilere mevcut en güvenilir kaynaklardan erişmesini sağlamak” ve “daha güvenilir sayfaları yukarıya çıkarıp, düşük kaliteli içeriği aşağılara indirmek” olduğunu iddia etmişti.

Google’ın dilinde, “güvenilir” sözcüğü, “yetkililer için kabul edilebilir” anlamına gelmektedir. Kendi deneme aramamızın açıkça gösterdiği gibi, “Leon Trotsky” için yapılan Google araması, insanları gerici, komünizm karşıtı, Musevi karşıtı, iftiracı ve saçma sapan birçok sayfaya yönlendirmektedir. Ama internetteki diğer tüm sitelerden çok daha “güvenilir” ve konu ile ilgili belgeleri içeren Dünya Sosyalist Web Sitesi bulunamamaktadır.

Bu durum, yalnızca, Google’ın yeni “yönetmeliği”nin WSWS’yi aşağı dereceye indirmeyi ve kara listeye almayı hedeflediği gerçeği ile açıklanabilir.

Google’ın sansürüne karşı mücadeleye katılın, bu amaçla DEUK ile bağlantıya geçin. İfade özgürlüğünün bastırılmasına karşı mücadelede bize yardım etmek için WSWS’ye bağışta bulunun.

29 Temmuz 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir