Google’a açık mektup: İnternet sansürünü durdurun! Dünya Sosyalist Web Sitesi’ni kara listeye almaya son verin!

Sundar Pichai
CEO
Google, Inc.

Lawrence Page
CEO/Yönetici
Alphabet, Inc.

Sergey Brin
Genel Müdür/Yönetici
Alphabet, Inc.

Eric Schmidt
Yönetim Kurulu Başkanı
Alphabet, Inc.

Baylar:

Google’ın hedef tanımı, en başından beri, “dünyadaki bilgiyi düzenlemek ve onu evrensel olarak erişilebilir ve kullanışlı kılmak” idi. Onun resmi iş ahlakı, Google’ın ünlü sloganında ilan ediliyordu: “Kötü olma.” Son yıllarda, yolunuzu ciddi biçimde kaybetmiş durumdasınız. Şu anda dünyadaki bilgiyi saklıyor ve bu süreçte çok miktarda kötülük yapıyorsunuz.

Google Çin hükümeti arama motorundaki siyasi eleştiri sonuçlarını sansürlediği için Çin tabanlı arama motorunu resmen durdurduğunda, Bay Brin, açıkça, Google için, “İnternette açıklık uğruna nasıl en iyi şekilde mücadele edebileceğimiz her zaman bir tartışma konusu olmuştur. Biz, bunun, internette açıklık ve bilgi özgürlüğü ilkelerini korumak için yapabileceğimiz en iyi şey olduğuna inanıyoruz.” demişti.

Bay Schmidt 2013’te Burma’yı ziyaret ettiğinde, ülkede özgür ve açık internet kullanımı lehine konuşmuştu. Google’ın son eylemleri ışığında, Bay Brin’in ve Bay Schmidt’in açıklamalarının bütünüyle ikiyüzlü olduğu görünüyor.

Google ve dolayısıyla onun ana şirketi Alphabet, Inc., şu anda internette siyasi sansür uyguluyor. Sizler, önceden herkesin önünde kınamış olduğunuz şeyi yapıyorsunuz.

Google, halkın bilinçlenmesini ve sosyalist, savaş karşıtı ve solcu web sitelerine erişimi sınırlamak için internet aramalarını manipüle ediyor. Dünya Sosyalist Web Sitesi (www.wsws.org) yoğun biçimde hedef alınmıştır ve sizin sansür kurallarınızdan en çok etkilenen sitedir. WSWS’ye Google’dan gelen yönlendirmeler, bu yılın Nisan ayından bu yana yaklaşık yüzde 70 düşmüştür.

Bu ölçekte bir sansür, siyasi kara listeye almadır. Google’ın sansür algoritmasının apaçık amacı, şirketinizin yapılmasını istemediği haberleri engellemek ve katılmadığınız görüşleri bastırmaktır. Siyasi kara listeye alma, Google’ın ticari bir kuruluş olarak hakları ne olursa olsun, meşru bir uygulama değildir. Bu, tekelci gücün apaçık kötüye kullanılmasıdır. Yaptığınız şey, ifade özgürlüğüne yönelik bir saldırıdır.

Bu yüzden, sizi ve Google’ı, WSWS’yi kara listeyi almaya son vermeye ve yeni ayrımcı arama politikalarınızdan olumsuz etkilenen bütün solcu, sosyalist, savaş karşıtı ve ilerici web sitelerine yönelik sansürden vazgeçmeye çağırıyoruz.

WSWS, uluslararası Troçkist hareketin çevrimiçi gazetesidir. İnternette en yaygın okunan sosyalist yayındır. WSWS, 1998’de yayın hayatına başlamasından bu yana politika, tarih, bilim ve kültür üzerine bir düzineden fazla dilde 60.000’i aşkın makale yayınlamıştır. O, önemli ve eşsiz bir entelektüel kaynaktır.

WSWS’nin makaleleri sayısız web sitesinde paylaşılmakta ve dünyanın dört bir yanındaki basılı gazetelerde yayınlanmaktadır. Üniversite araştırma makalelerinde WSWS’nin yayınlarından sık sık alıntı yapılmakta ve bunlar, üniversite/kolej ders programlarına dahil edilmektedir. Tarihçiler James McPherson ve Allen Guelzo ile Shakespeare uzmanı James Shapiro gibi önde gelen Amerikalı bilim insanları WSWS’ye röportaj vermiştir. Sitede yayınlanan film ve tiyatro incelemeleri geniş bir uluslararası izleyici kitlesini çekmiştir. Dünyaca ünlü film yapımcıları (birkaçının adını anacak olursak; Wim Wenders, Mike Leigh, Richard Linklater, Bertrand Tavernier ve Abbas Kiarostami), eserlerini Dünya Sosyalist Web Sitesi ile tartışmıştır. WSWS’de yayınlanan yazılar ve konferans metinleri, Dünya Sosyalist Web Sitesi ile hiçbir ilişkisi olmayan yayıncılar tarafından antolojilere (seçkilere) dahil edilmiştir.

Dünya Sosyalist Web Sitesi, ayrıca, şirketlerin kontrolündeki medyanın ya yarım yamalak haber yaptığı ya da tümüyle görmezden geldiği işçi mücadelelerine ve toplumsal konulara yer vermektedir.

Savaşa yönelik ilkeli muhalefetimizin, toplumsal eşitsizliğe odaklanmamızın ve siyasi ve yayınsal dürüstlüğe ilişkin yüksek standartlarımızın bir sonucu olarak, WSWS, dünyadaki siyasi gelişmeler, küresel ekonomi, uluslararası sosyalizm, 20. yüzyıl tarihi, Rus Devrimi ve sonrası ile çağdaş Marksizm üzerine inkar edilemez güvenirlikte bir yayındır. O, ırkçılığın, yabancı düşmanlığının ve faşizmin canlanmasına karşı mücadeleye öncülük eden bir uluslararası sestir.

Bu yılın başında, WSWS, Alexa’nın küresel sıralamasında 36.525; ABD’de ise 16.679’uncu sıraya yükselmişti. İlkbaharda, WSWS’nin aylık ziyaretçi sayısı 900.000’i aştı. Kendi verilerimize göre, Nisan 2017’de WSWS’ye yapılan 422.460 ziyaret Google aramalarından geliyordu.

Google, bu yılın Nisan ayından itibaren, kullanıcıları sosyalist, solcu ve savaş karşıtı yayınlardan uzak tutmak için arama sonuçlarını manipüle etmeye ve onları, bu yayınlar yerine, doğrudan hükümetin ve şirket/medya kurumunun görüşlerini ifade eden ana akım yayınlara (yani New York Times, Washington Post vb.) ve eleştirileri zararsız kabul edilen az sayıda “güvenilir” ılımlı sol web sitesine (yani Jacobin Magazine ve Demokratik Parti’nin bir hizbi işlevi gören Amerika’nın Demokratik Sosyalistleri’nin web sitesi) yönlendirmeye başladı.

Google, bu eylemlerin bir bahanesi olarak, “daha güvenilir içeriği yukarı çıkarmak için” arama algoritmasında değişiklikler yaptığını duyurdu. Bu ifade, otoriter rejimlerin interneti, özellikle de, düzen medyasının belirlediği ortak görüşün dışında sayılan siyasi görüşleri sansürleme çabalarını akla getirmektedir.

Google’ın arama işlemlerinden sorumlu başkan yardımcısı Ben Gomes, 25 Nisan’da yayınladığı bir blog paylaşımıyla siyasi sansür uygulamasını meşrulaştırmaya girişmiş ve algoritma değişikliklerinin, “webdeki içeriğin açıkça aldatıcı, düşük kaliteli, saldırgan ya da düpedüz yanlış bilgi yaymaya katkı yaptığı ‘aldatıcı haberler’ olgusu”na bir yanıt olduğu iddiasında bulunmuştu.

Gomes’e göre, Google, web sitelerinin “kalite”sine değer biçmek üzere 10.000 dolayında “değerlendirici”yi işe almış. Bu değerlendiricilere, “aldatıcı bilgi ve desteksiz komplo teorileri içerdiği” düşünülen web sitelerini “işaretleme” eğitimi verilmiş. Gomes, bu değerlendiricilerin oluşturduğu kara listelerin, teknolojideki en son gelişmeler ile uyumlu olarak, gerçek zamandaki ve gelecekteki arama sonuçları üstünden otomatik olarak sansür uygulayacak bir algoritma geliştirmek için kullanılacağını açıkladı.

Google’ın arama algoritmasında yaptığı değişiklikler ne olursa olsun, sonuçların sol karşıtı yanlılığı inkar edilemez. Google’ın sansür kurallarının en çarpıcı sonucu, arama sorgularının sosyalizme, Marksizme ya da Troçkizme ilgi gösteren kullanıcıların artık Dünya Sosyalist Web Sitesi’ne yönlendirilmemesidir. Google, WSWS’yi arama sonuçları içinde “gözden kaybediyor.” Örneğin, “Lev Troçki” için yapılan Google aramaları, bu yılın Mayıs ayında 5.893 gösterim (arama sonuçlarındaki WSWS başlıkları) veriyordu. Temmuz’da ise, aynı arama, Lev Troçki tarafından 1938 yılında kurulan uluslararası hareketin internet yayını olan WSWS için tam olarak sıfır gösterim verdi.

Artık Google arama sonuçlarında WSWS’yi kapsamayan diğer sık kullanılan sözcükler ve ifadeler arasında şunlar yer alıyor: sosyalizm, sınıf mücadelesi, sınıf çatışması, sosyalist hareket, dünyadaki toplumsal eşitsizlik, yoksulluk ve toplumsal eşitsizlik, savaş karşıtı literatür ve Rus devrimi. Daha Nisan ayında Dünya Sosyalist Web Sitesi’ni arama sonuçlarının ilk sayfasında sekizinci sırada listeleyen kapitalizme karşı sosyalizm araması, artık hiçbir WSWS sonucu vermiyor. Nisan ayında WSWS’ye yönlendiren en tepedeki 150 arama sorgusunun 145’i, artık bu sonucu vermiyor.

Yukarıda sıralanan tüm arama terimleri, gelişmelere yönelik solcu, sosyalist ya da Marksist bir tepki arayan kullanıcılar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Google, okurları arama sorgularına “beklenmedik” yanıtlardan korumak şöyle dursun, algoritmasını, kullanıcılarının en çok Dünya Sosyalist Web Sitesi’ne ilgi gösterecek olan solcu ve ilerici kesiminin onu bulmayacağından emin olmak üzere manipüle etmektedir. Dahası, WSWS’nin arama sonuçlarından dışlanmasının kapsamı ve kesinliği, güçlü bir şekilde, yeni algoritmanın sosyalist karşıtı taraflılığına, otoriter tarzda, doğrudan ve kasten kara listeye almayı uygulayan Google personelinin gerçek fiziksel müdahalesinin ekleniyor olduğu izlenimini uyandırmaktadır.

Yukarıda belirtildiği gibi, Nisan ayından beri, kendilerini ilerici, sosyalist veya savaş karşıtı olarak ifade eden başka sol yayınlar da, Google arama sonuçlarında önemli düşüşlere uğradılar.

* alternet.org yüzde 63 azaldı
* globalresearch.ca yüzde 62 azaldı
* consortiumnews.com yüzde 47 azaldı
* mediamatters.org yüzde 42azaldı
* commondreams.org yüzde 37 azaldı
* internationalviewpoint.org yüzde 36 azaldı
* democracynow.org yüzde 36 azaldı
* wikileaks.org yüzde 30 azaldı
* truth-out.org yüzde 25 azaldı
* counterpunch.org yüzde 21 azaldı
* theintercept.com yüzde 19 azaldı

Google, siyasi sansür uygulamasını, “aldatıcı haberler” gibi hileli ifadeler kullanarak gerekçelendiriyor. Bu terim, doğru kullanıldığında, hiç yaşanmamış ya da büyük ölçüde abartılmış, yapay olarak kurgulanmış bir olaya dayalı haberler üretmek anlamına gelir. “Aldatıcı haberler” üzerine günümüzdeki kızgınlığın kendisi bir uydurma olay ve yapay olarak kurgulanmış bir anlatı örneğidir. “Aldatıcı haberler” terimi, hükümet politikalarına ve şirket çıkarlarına meydan okuyan ve onları gözden düşüren gerçeklere dayanan bilgiyi ve sağlam temellendirilmiş çözümlemeyi gözden düşürmek için kullanılmaktadır. WSWS ile ilgili olarak, “aldatıcı haberler” ifadesine başvurmak, her türlü sağlamlıktan ve güvenilirlikten yoksundur. Gerçek şu ki, bizim tarihsel çarpıtmaya karşı mücadele çabalarımız, bilimsel dergi American Historical Review de dahil olmak üzere, kabul edilmiştir.

Olgular, Google’ın WSWS’yi ve başka solcu yayınları kara listeye almak ve sansürlemek için arama sonuçlarına hile karıştırmakta olduğunu kanıtlamaktadır. Bu, geniş kapsamlı anayasal sonuçlarıyla birlikte, çok ciddi bir soruyu gündeme getirmektedir. Google sansür programını Amerikan hükümeti veya onun ordu ve istihbarat aygıtının kimi kesimleri ile koordine ediyor mu?

Google, muhtemelen, bu soruyu bir komplo teorisi örneği olarak önemsemeyecektir. Ancak bu, Google’ın devlet ile sıkı bağlarını sürdürdüğüne ilişkin çok sayıda kanıt göz önünde bulundurulduğunda, akla uygundur. 2016’da, Barack Obama’nın savunma bakanı Ashton Carter, sizi, Bay Schmidt, Savunma Yenilenme Danışma Kurulu Bölümü başkanlığına atamıştı. Bu ayın başında, Savunma Bakanı James Mattis, şirket ile Pentagon arasında süregiden yakın işbirliğini ele almak üzere Google genel merkezini ziyaret etti. Daha genel olarak, The Intercept’teki bir habere göre, Google temsilcileri, Ocak 2009 ile Ekim 2015 arasında ortalama haftada en az bir kere Beyaz Saray toplantılarına katılmışlar.

Google özel bir şirket olduğunu iddia ediyor ama o, hükümet politikasının belirlenmesine ve uygulanmasına aşırı bir şekilde karışmaktadır. Ticari çıkarlar ile devletin hedefleri arasındaki ayrımı belirlemek gittikçe zorlaşıyor. Google’ın sansür programı, bilgiye serbest erişimi ve bilgi paylaşımını engelleyerek, Orwellvari “Doğru-Düşün”ün bir 21. yüzyıl versiyonunu dayatmayı amaçlamaktadır. O, ilerici ve anayasal olarak korunan siyasi muhalefetin gelişmesini baltalıyor. Bu, savaş, eşitsizlik, adaletsizlik ve gericilik yanlılarına yarıyor.

Solcu web sitelerine ve özellikle WSWS’ye yönelik sansür, gerçek bir sosyalist perspektifin, adil bir söz hakkı tanındığında, ABD’de ve dünya çapında geniş bir izleyici kitlesi bulacağından duyulan korkuyu yansıtmaktadır. İfade ve düşünce özgürlüğünü bastırma girişimlerinize yönelik yaygın bir halk muhalefeti var. Google’ın, anti-demokratik politikalarını yanıltıcı savlarla ve apaçık yalanlarla gizleme zorunluluğu hissetmesinin nedeni budur. WSWS tarafından yayılan ve Google’ın sansürünü durdurmasını talep eden çevrimiçi bir dilekçe, şimdiden, beş kıtadaki 70 farklı ülkeden birkaç bin okurun imzasını topladı. Bizler, Google’ın yayınımızı sansürleme çabalarına direnmeye ve Google’ın sansürü hakkındaki farkındalığı uluslararası ölçekte arttırmaya devam etmeye kararlıyız. Bu politika devam ettiği sürece, Google, kamuoyunda ağır bir güven kaybı bedeli ödeyecektir.

Dünya Sosyalist Web Sitesi’nin Uluslararası Yayın Kurulu, Google arama sonucu sıralamalarında ve arama algoritmasında Nisan ayında başlayan anti-demokratik değişikliklerin iptal edilmesini ve Google’ın, WSWS’ye ve diğer solcu, sosyalist, savaş karşıtı ve ilerici web yayınlarına arama erişimini engelleme çabasına son vermesini talep eder.

Saygılarımla,

David North,

Dünya Sosyalist Web Sitesi Uluslararası Yayın Kurulu Başkanı

25 Ağustos 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir