Google solcu sitelere yönelik sansürü yoğunlaştırıyor

Önde gelen 13 haber kaynağının arama trafiğini Nisan’dan bu yana yüzde 55 kesen Google, solcu, ilerici ve savaş karşıtı web sitelerine yönelik sansürünü yoğunlaştırıyor.

Dünya Sosyalist Web Sitesi (WSWS), 2 Ağustos’ta, Google’ın arama algoritmasındaki değişikliklerin, arama analizi servisi SEMRush’a göre bu sitelerin arama trafiğinde yüzde 45 azalmaya yol açmış olduğunu bildirmişti.

Aradan geçen altı haftada, bu sitelerin istisnasız hepsinin arama trafiği, onların toplam arama trafiğinde yüzde dokuzluk bir ek düşüşe yol açacak şekilde, daha da azalmış durumda.

Nisan ve Temmuz ayları arasında arama trafiği yüzde 67 azalmış olan Dünya Sosyalist Web Sitesi, şu anda, arama trafiğinde toplam yüzde 74’lük bir düşüş yaşıyor.

Başka ölçütlerle bakıldığında, WSWS’nin arama sonuçlarındaki performansı daha da ciddi ölçüde etkilenmiş durumda. WSWS makalelerinin arama sonuçlarındaki görünme sayısı, en son verilerin alındığı 16 Eylül’de, Nisan ayındaki 450.000’e kıyasla 68.000’e düşmüştü. Bu, yüzde 85’lik bir azalma demek.

Google sansürünün sonucunda, Amazon’un Alexa trafik oranı yazılımına göre, WSWS’nin küresel sırası 31.000’den 41.000’e geriledi.

Etkilenen diğer siteler arasında şunlar var:

ABD’deki ilk 3.000 siteden biri olan Alternet, Nisan ve Eylül ayları arasındaki Google arama trafiğinde yüzde 71 düşüş yaşadı. Bu oran, Nisan-Temmuz döneminde yüzde 63 idi.

ABD’deki ilk 5.000 siteden biri olan Democracy Now’un arama trafiği Nisan-Eylül ayları arasında yüzde 50 düştü. Bu oran, Nisan-Temmuz döneminde yüzde 36 idi.

ABD’deki ilk 8.000 site içinde yer alan Common Dreams, Nisan-Eylül döneminde Google arama trafiğinde yüzde 50’lik bir düşüş yaşadı. Bu oran, Nisan-Temmuz döneminde yüzde 37 idi.

ABD’deki ilk 14.000 siteden biri olan Global Research, Nisan ve Temmuz ayları arasındaki yüzde 62’lik büyük düşüşün ardından küçük bir düşüş daha yaşadı.

ABD’deki ilk 12.000 siteden biri olan Truth-out.org’un arama trafiği ise yüzde 49 azaldı (Nisan-Temmuz döneminde yüzde 25).

WSWS’nin açığa çıkardığı bilgiler, Consortium News, Global Research, Counterpunch, Truthdig, Russia Today, Truepublica ve başkalarını kapsayan bir dizi alternatif haber sitesinde belirgin biçimde haber yapıldı.

Pulitzer Ödülü sahibi gazeteci Chris Hedges, Truthdig’daki bir makalede, WSWS’ye ve başka solcu web sitelerine yönelik sansüre dikkat çekti:

“Egemen olan ve artık ahlaki ya da entelektüel güvenilirliği bulunmayan küresel şirket kapitalizmi ve emperyal yayılma ideolojisine sıkı sıkı tutunan egemen seçkinler, kendilerini eleştiren platformları kapatma yönünde bir saldırı başlatmış durumdalar…

“Bu, bir düşünceler savaşıdır. Korporatif devlet bu kapışmada dürüst bir şekilde yarışamaz. O, bütün despotik rejimler ne yapıyorsa onu yapacak: toplu gözetleme, yalanlar, kara listeler, sahte hainlik suçlamaları, ağır sansür ve sonunda, şiddet yoluyla yönetmek.”

WSWS’nin Google’ın internet sansürünü sona erdirme çağrısına yönelik geniş desteğe rağmen, şirket, WSWS’nin sansüre karşı çıkan dilekçesine ya da açıklama yapması için onunla bağlantı kurma yönünde yinelenen girişimlere yanıt vermeyi reddetti.

Google’ın sansürü asıl olarak WSWS’nin trafiğini düşürmüş olsa da, onun etkisi makaleleri e-posta ve sosyal medya üzerinden paylaşan okurlar tarafından kısmen ortadan kaldırılmış durumda. Irma Kasırgası ile ilgili olarak 9 Eylül’de yayınlanan “İnsanları tahliye etmek için neden trenler kullanılmıyor?” başlıklı yaygın şekilde paylaşılan bir makale, 90.000’den fazla görüntülendi.

Söz konusu makaleye Google aracılığıyla sadece 300 dolayında insan ulaşırken, on binlerce kişi diğer web sitelerinden ve sosyal medya platformlarından bağlantılar üzerinden ona erişim sağladı.

Google’ın teknik başkan yardımcısı Ben Gomes, Nisan ayındaki bir blog paylaşımında, arama devinin “daha güvenilir içeriği yukarı çıkarmak” için arama algoritmasında değişiklikler yapacağını duyurmuştu. Google’ın insan arama değerlendiricileri için neredeyse aynı zamanda yayınlanan yönergesi, “güvenilir” içeriğin “alternatif bakış açıları”nın önünde görünmesi gerektiğini vurguluyordu.

25 Ağustos’ta, Dünya Sosyalist Web Sitesi Yayın Kurulu Başkanı David North, Google’a, internet sansürünü durdurmasını ve WSWS’yi siyasi bir şekilde kara listeye almasına son vermesini talep eden bir açık mektup yayınladı.

Google’ı sansürünü sona erdirmeye çağıran çevrimiçi bir dilekçe, onlarca ülkeden 3.800’den fazla kişi tarafından imzalandı.

Ne var ki, Google, North’un mektubunu yanıtlamadı.

Son haftalarda, internet sansüründen yana çağrılarda sert bir artışa tanık olunuyor. Genellikle “terörle mücadele” ve “aldatıcı haberler”i karartma adına gerekçelendirilen internet sansürü saldırısı uluslararası boyutlar ediniyor ve hükümetlerin en üst düzeylerinde teşvik ediliyor. ABC’nin Pazar günkü This Week programında röportaj yapılan ilk üç kişi, Britanya Başbakanı Theresa May, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Gen. H.R. McMaster ve Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi’ndeki kıdemli Demokrat Adam Schiff, internetin daha sıkı denetlenmesi çağrısı yaptı.

Başkan Donald Trump, geçtiğimiz hafta Londra’da düzenlenen terör saldırısına, interneti “kesmeliyiz” diye yazdığı bir tweet ile tepki gösterdi.

Hillary Clinton, yeni yayınlanan kitabı What Happened?’da [Ne Oldu?], yenilgisini yine “aldatıcı haberler”e dayandırdı. O, onaylayıcı bir şekilde, “Facebook, Twitter ve Google gibi şirketler”in, sözde seçimin sonucundan sorumlu olan “yanlış bilgi seli” ile mücadele etmek için, “algoritmaları ayarlayarak, robot ağları devre dışı bırakarak ve doğruluk denetleyiciler ile işbirliği yaparak, şimdiden adımlar atmaya başlamış” olduklarını yazıyor.

Google’ın Dünya Sosyalist Web Sitesi’ne ve diğer solcu/ilerici sitelere karşı eylemleri, internet sansürünün asıl hedeflerini açıkça ortaya koymaktadır: savaşa, toplumsal eşitsizliğe ve mali oligarşinin topluma egemen olmasına karşı çıkan haber kaynakları ve siyasi örgütler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir