Fransa’dan Antoine Lerougetel’in Halil yoldaş için gönderdiği mesaj

Halil yoldaşın zamansız ölümünü öğrenmiş olmak benim için büyük bir şok ve keder. Ailesine, dostlarına ve yoldaşlarına en içten başsağlığı dileklerimi sunuyorum.

 

Peter Schwarz’ın, DEUK adına kaleme aldığı anma yazısındaki takdirini tümüyle destekliyorum.

Halil ile ilk kez, İstanbul’daki DEUK destekleyicileri grubuna Fransa’daki Stalinistlerin ve sahte solun rolü hakkında bir sunum yaptığım 2007 yılında tanıştım. Çoğunlukla işçi sınıfından gelen erkeklerden ve kadınlardan oluşan bu gruptakiler, beni ciddiyetleri ile hayran bırakmışlardı.

Aralarında daha yaşlı ve deneyimli olan Halil, Lutte Ouvrière’in [İşçi Mücadelesi] ve LCR’li [Devrimci Komünist Birlik] Pablocuların tutumlarını öğrenme konusunda ilgiliydi.

Bundan sonra, onunla ancak Avrupa’daki DEUK toplantılarında karşılaştım ama her zaman tartışmaya zaman ayırdık. Bana, yoldaşların WSWS’yi takip edip Türkçe sayfasını geliştirme becerilerini arttırmak amacıyla, grubun üyeleri için yoğun İngilizce kursları düzenlettiğini söylemişti. Türkçe sayfadaki uluslararası makalelerin artması, WSWS okurları tarafından takdir ediliyor.

Son derece önemli teorik ve tarihsel çalışmanın, Troçkist ve Marksist yazıların Türkçede ilk kez yayımlanması için azimli bir çeviri programının ve Halil’in Türkiye politikası ve jeopolitikası konusunda DEUK ile işbirliği içinde geliştirdiği günlük çözümlemelerin yanı sıra, bu yoldaş, Marksist, Troçkist bir kadro geliştirme biçimindeki paha biçilmez göreve ulaşmasına olanak sağlayan engin insani becerilere sahipti.

Halil, az çok, hayatının en parlak evresinde ölmüş olan Sri Lankalı Troçkist önder Keerthi Balasuriya gibi, derin bir insaniyet ve dingin bir cesaret ile birleşmiş olan alçakgönüllü bir tavra sahipti. Son derece kültürlüydü ve Türk şiirini seviyordu; Türk ve dünya edebiyatından geri kalmıyor ve iyi bildiği Shakespeare’e yönelik sevgimi paylaşıyordu.

Halil’in, anısını en çok memnun olacağı şekilde; DEUK’un Türkiye şubesini inşa ederek ve dünya Ekim’ine katkı yaparak onurlandırabilecek güçlü bir kadro geliştirmeye yardımcı olabildiğinden eminim.

Antoine Lerougetel

5 Ocak 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir