Facebook WSWS’nin sansür karşıtı videosunun paylaşımını engelliyor

Facebook, kullanıcılarının, 16 Ocak’ta Dünya Sosyalist Web Sitesi’nin (WSWS) Uluslararası Yayın Kurulu Başkanı David North ile Pulitzer ödüllü gazeteci Chris Hedges’in katılacağı “İnternet sansürüne karşı direniş örgütleme” konulu çevrimiçi toplantısını tanıtan bir sosyal medya videosunu paylaşmasını engelledi. Cuma günü yüklenen videonun ilk gönderisi herhangi bir kullanıcı tarafından paylaşılamıyor. Videoyu paylaşmaya çalışanlar, teknik bir arıza anlamına geliyor gibi görünen bir hata mesajı alıyor.

Kullanıcıların 16 Ocak toplantısını tanıtan videoyu paylaşmaya çalıştıklarında çıkan mesaj

Ancak kullanıcılar, “Eğer bu mesajı bir hata sonucu gördüğünüzü düşünüyorsanız, lütfen bize bildirin”e tıkladıklarında, açık bir şekilde, içeriğin Facebook’un “güvenliği”ni korumak adına engellenmiş olduğunu belirten bir bildirim aldıklarını ifade ettiler.

 

Kullanıcıların, paylaşımın engellenmesine yönelik başvuruda bulunduklarında aldıkları mesaj

Pazar günü sunulan videonun bir yeniden gönderimi, Facebook’un sansür önlemlerinin keyfiliğini vurgulayacak şekilde, paylaşılabiliyordu.

Söz konusu videonun engellenmesi, Facebook’un siyasi nedenli sansürünün olası hızlandırılmasına işaret edecek şekilde, bir başka WSWS videosunun paylaşılmasını engellemesinden bir gün sonra gerçekleşti.

Cumartesi günkü bir başka olayda, Facebook, WSWS’nin Perspektif köşesindeki “Facebook haber içeriğini sansürlemeye yönelik büyük planı duyurdu” yazısını tanıtmaya yönelik bir reklam satın alma girişimini engelledi. Facebook’un reklamı reddetme gerekçesi, “Bir ürünü ya da hizmeti tanıtırken Mark Zuckerberg’in görüntülerinin kullanılmasına izin vermiyoruz.” idi.

Facebook’un, WSWS’ye, Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’in görüntülerini içeren reklamların yasak olduğuna ilişkin bildirimi

Bu eylemler, Facebook’un, “kişisel anlar”ı teşvik ederken, örgütlerin açık paylaşımlarını ve makalelerini arka planda tutacak yeni bir İçerik Güncelleme Servisi protokolünü ilan etmesinden birkaç gün sonra gerçekleşmektedir. Yeni düzenleme altında, haberlerin ve siyasi örgütlerin içeriklerinin büyük çapta sergilenmesinin tek yolu reklam satın almak olacak. Bu, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in eylemlerini eleştiren her açık içeriğin Facebook’ta yayılmasının etkin şekilde yasaklanacağı anlamına geliyor.

WSWS’nin uğradığı Facebook sansürünün, şirketin internette siyasi konuşmayı sansürleme yönünde hızlanan adımlarının bir parçası olduğu açıktır. Bu koşullar altında, Çarşamba günü TSİ 03.00’da endcensorship.org’da düzenlenecek olan “İnternet Sansürüne Karşı Direniş Örgütleme” toplantısı son derece büyük önem taşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir