Emin Şakir serbest bırakılsın!

Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP) üyesi Emin Şakir’in geçtiğimiz hafta tutuklanması, demokratik haklara yönelik tırmanan saldırının bir parçasıdır. Onunla ve partisiyle dayanışmamızı ifade ediyor; tutuklanmasını gayri meşru bir saldırı olarak mahkum ediyoruz.

Emin Şakir, büyük çabayla oluşturmuş olduğu ve bizim de kendi arşivimizle katkıda bulunduğumuz “SolYayın.com” internet arşivinin “içeriği” gerekçe gösterilerek 28 Kasım’da tutuklandı. Soruşturma, iki yıl önce evinin basılması ve bilgisiyarına el konulması ile başlamıştı.

Emin Şakir’in takdir edilmeyi hak eden bu arşiv çalışmasının bir “suç” olarak gösterilmeye kalkışılması, OHAL ile birlikte anayasal ve demokratik hakların ne ölçüde ortadan kaldırılmış olduğunu gözler önüne sermektedir.

Avukatının açıklamasına göre, Emin Şakir, bu yayınların yanı sıra, aynı zamanda Gezi Parkı eylemlerine katılmış olduğu gerekçesiyle “terör örgütü propagandası” yapmaktan tutuklandı. Bu, İçişleri Bakanlığı’nın ve Emniyet’in rakamlarına göre en az 3 milyon dolayında insanın daha tutuklanması gerektiği anlamına gelmektedir. Kuşkusuz çok daha fazla insanın katıldığı ve son derece meşru olan bu kitlesel protestolar dizginsiz bir polis terörü ile karşılaşmıştı.

Emin Şakir’in tutuklanması, ifade özgürlüğünün ayaklar altına alınması ve tüm muhaliflerin sindirilmeye çalışılması sürecinin bir parçasıdır. Seçilmiş milletvekillerinin aylardır hapsedilmesinden, 15 Temmuz darbesiyle hiçbir ilişkisi olmayan binlerce muhalifin “FETÖ” üyesi olma bahanesiyle işinden edilmesine ve hapse atılmasına kadar, tüm bu saldırı, egemen sınıfın savaş hazırlıklarının ve diktatörlük yöneliminin ayrılmaz bir parçasıdır.

Emin Şakir’in ve onunla birlikte, daha önce düzmece bir şekilde tutuklanmış tüm muhaliflerin serbest bırakılması, her şeyden önce işçi sınıfının talebi olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir