David North’un Sri Lanka SEP’in 50. yıldönümü toplantısına gönderdiği kutlama mesajı

Sevgili Yoldaşlar,

Sri Lanka’daki Sosyalist Eşitlik Partisi’nin (SEP) önceli olan Devrimci Komünist Birlik’in (RCL) kuruluşunun 50. yıldönümü, kutlu bir gündür. 1968’de olağanüstü bir genç devrimciler grubu tarafından kurulmuş olan parti, yarım yüzyıldır Dördüncü Enternasyonal’in Uluslararası Komitesi’nin (DEUK) bayrağını yükseltiyor. Bu başarı, ilham verici oluğu kadar tarihseldir de.

RCL’nin kuruluşu, sosyalist ilkelere sarsılmaz bağlılığın, oportünizme, siyasi dar görüşlülüğe uzlaşmaz muhalefetin ve eklemek gerekir ki, hiç de az olmayan fiziksel cesaretin bir ifadesiydi. RCL’nin kurucuları, bu görevi, Stalinistlerin, Maocuların, Sosyal Demokratların, burjuva milliyetçilerinin ve hatta Sri Lanka’da olduğu gibi, Troçkizmden dönenlerin kontrol ettiği partilerin ve onlarla ilişkili örgütlerin işçi sınıfının ve ezilen kitlelerin siyasi yaşamına hakim olduğu bir dönemde üstlenmişlerdi.

Yeni Troçkist partinin önderleri, gençlerin görkemli cesaretiyle, işçi sınıfının bütün sahte önderlerine savaş ilan etmişlerdi. Onlar, eski örgütlerin, işledikleri suçlardan ve ihanetlerden sorumlu tutulacaklarında ısrar etmiş ve geleceğin, gerçek devrimci Marksizmin ilkelerini ve programını temsil eden Dördüncü Enternasyonal’e ait olduğunu açıklamışlardı.

Yarım yüzyılın deneyimi, RCL’nin kurucularının aldığı tavrı doğrulamıştır. Eski örgütler tarih terazisinde tartılmış, yetersiz bulunmuş ve onlardan geriye kalıntılardan başka bir şey kalmamıştır. Bununla birlikte, RCL/SEP, karşılaşmış olduğu bütün sınavlardan geçmiştir.

Bir devrimci parti, bilimsel bir programa dayanır. Ama o, gerçek insanlar tarafından yaratılır ve ona gerçek insanlar önderlik eder. Parti kendi kendisini inşa etmez. Dolayısıyla, bu kutlama gününde, Uluslararası Komite’nin, RCL/SEP’i kurmuş ve yaşamlarını onun inşasına adamış yoldaşları takdirle anması yerinde olur.

Devrimci Komünist Birlik’in ilk ulusal sekreteri olan Yoldaş Keerthi Balasuriya, varlığının ilk yirmi yılında RCL’ye yol göstermişti. Onun çalışması, partinin siyasi temellerinin inşa edilmesinde kritik öneme sahipti. O, 1985’te, Uluslararası Komite’nin asli bir üyesi olarak, Dördüncü Enternasyonal’in programatik ilkelerini ve mirasını savunma mücadelesinde şubesine önderlik etmişti. Aralık 1987’de, 39 yaşında gerçekleşen zamansız ölümüne rağmen, onun çalışması ve örneği, Sri Lanka’daki ve dünya çapındaki yoldaşlarına esin vermeye devam ediyor.

Uluslararası Komite, Sri Lanka şubesine geçtiğimiz 30 yıldır önderlik eden Wije Dias yoldaşa en sıcak selamlarını gönderir. O, aynı şekilde, K. Ratnayake, Vilani Peiris, Nanda Wickremesinghe, Ananda Wakkumbura, Ratnasiri Malalagama ve R.M. Gunathilake yoldaşlara da saygısını, sevgisini ve minnettarlığını ifade eder.

Bizler, şu anda, dünya çapında yeni bir altüst oluş ve mücadele dönemine giriyoruz. RCL/SEP’in geçtiğimiz yarım yüzyılda yaptığı ve başardığı her şey, partiyi şimdi gelişmekte olan mücadelelere hazırlamış durumda. Sadece Sri Lanka’da değil ama Asya genelinde önümüzde duran mücadelelerde muazzam bir tarihsel rol oynamak SEP’in yazgısıdır.

Yaşasın Sosyalist Eşitlik Partisi!

Sri Lanka ve Eelam Birleşik Sosyalist Devletleri’ni yaratmak için ileri!

Dünya Sosyalist Devrimi için ileri!

 

Devrimci selamlarımla,

David North

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir