Çin’deki ekonomik gerileme resmi verilerde gösterildiğinden daha kötü

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) pazartesi günü yayımlanan son Dünya Ekonomik Görünümü [raporu], Çin’in bu yılki büyümesine ilişkin tahminini, Avrupa’daki artan borç krizinin ve siyasi istikrarsızlığın Çin’in ihracatını etkileyebileceği gerekçesiyle, 0,2 puan azaltarak yüzde 8’e indirdi. Dahası, IMF, Pekin’in 2008’den beri uyguladığı teşvik paketlerinin, bir ekonomik çöküş riski yaratan emlak balonunu teşvik etmiş olduğu uyarısında bulundu. IMF, “Verili fazla kapasite göz önünde tutulursa, yatırım harcamalarının daha keskin biçimde yavaşlayabileceği Çin’de sert bir inişi izleyecek riskler söz konusu” tespitinde bulundu.

Çin’in ekonomiye ilişkin kendi istatistikleri, büyüme hızının ikinci çeyrekte 7,6’ya indiğini gösteriyor ki bu, küresel mali krizin doruk noktasında olduğu 2009 başlarından bu yana tanık olunan en düşük oran. Ancak, hem IMF hem de Çin, dünyanın ikinci büyük ekonomisindeki yavaşlamayı, kesinlikle, olduğundan küçük göstermektedir.

Resmi rakamların güvenilmezliği, WikiLeaks tarafından sızdırılan ABD diplomatları arasındaki 2007 yılına ait bir görüşme eliyle vurgulanıyor. O zamanlar Liaoning’de il parti sekreteri olan Li Keqiang, resmi gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) rakamlarını, “yapay” oldukları için, “yalnızca referans için” konumuna indirerek reddetmişti. O, Çin ekonomisinin gerçek durumunu yargılamak için, enerji tüketimi ve demiryolu mal taşımacılığı gibi göstergeleri tercih etmişti. Li, şimdi, Çin’in bir sonraki başbakanı olmaya hazır.

Başka araştırmacılar da en son istatistikler hakkında benzeri vurguları yapıyorlar.

Ekonomist Andy Xie, kısa süre önce, South China Morning Post gazetesinde şunları yazmıştı: “Çok sayıda yerel yönetim faturalarını ödeyemiyor. Çok sayıda vinç, yarım kalmış inşaat projelerinin ortasında hareketsiz duruyor. Her yerde, yarı kapalı fabrikalar görülüyor. Çelik ve kömür fiyatları altı ay içinde beşte bir arttı. Yerel yönetimler, gelir hedeflerine ulaşmak için işletmeleri sıkıştırıyor, hatta yeniden vergi ödenmesini talep ediyor.

“Ama resmi veriler, hala yerli üretimde iyi bir büyüme gösteriyor. Çok sayıda iş adamı, bana, hükümetin, çöküşün boyutunu gizlemek için, kendilerinden elektrik tüketimi de dahil verileri gerçek dışı şekilde sunmalarını istediğini anlattı. Bu verilerin çok azı güvenilir durumda.”

Dışsatım yavaşlıyor. O, 2012’nin ilk yarısında, 954 milyar 380 milyon Doları bulacak şekilde hala yüzde 9,2 oranında büyümesine rağmen, hükümetin 2012 hedefi olan yüzde 10’un altında. En büyük engel, Çin’in en büyük ticaret ortağı olan Avrupa. Avrupa’ya olan dışsatım yalnızca yüzde 0,7 oranında artarken, Japonya’ya olan dışsatım yüzde 0,2 düştü.

Çin, bu yılın ilk yarısında, yılda yalnızca yüzde 3,7 artışla, 2,3 trilyon kilowat/saat elektrik üretti; Haziran ayı üretimi ise aynı düzeyde kaldı. Bu rakamlar, ekonominin de yılda ortalama yüzde 10 genişlediği zamanlar kaydedilmiş olan önceki çift rakamlı büyüme oranlarından keskin bir gerilemeyi ifade etmektedir.

Bir diğer ekonomik gösterge, Çin’in elektrik üretiminin yüzde 70’ini sağlayan kömür sanayisidir. Kömür işletmeleri, resmi haber ajansı Xinhua’nın bu salı yayımladığı bir makaleye göre, “parlak bir on yıl”ın ardından, “soğuk kış”a hazırlanıyor.

Xinhua, Pekin ve Tientsin’i kuşatan BohaiRim bölgesinde, ortalama kömür fiyatının 9 Mayıs’tan beri ardı ardına 10 hafta boyunca 135 Yuan azalarak 652 Yuan’a düşmüş olduğunu belirtti. Stokları Şubat ayındaki 18 günlük düzeyden 10 Haziran’da 28 güne yükselen enerji sektörünün kömüre olan talebi azalıyor.

Başlıca kömür üretim bölgesi Pinyin’in gelişme ve reform komisyonu araştırma müdürü WangHongying, ülkenin zayıflayan gayrımenkul sektörünün, azalan altyapı yatırımlarının ve sanayideki artan durgunluğun akaryakıta ve kok kömürüne olan talepte keskin azalmalara yol açtığını belirtti.

Bu hafta, demiryolları bakanlığı, altı aylık ulusal demiryolu inşa raporunda, bu yılın başında, sermaye yokluğundan dolayı planlanan altyapı yatırımlarının yalnızca üçte birinin tamamlanmış olduğunu doğruladı. 10 bin kilometreden fazla demiryolu inşaatı durmuş durumda. Hükümetin 2008 yılı teşvik paketinde önemli yer tutan demiryolları bakanlığı, şimdi, toplam varlıklarının yüzde 60’tan fazlasına denk gelen 2,4 trilyon Yuan (376 milyar ABD Doları) borçlu.

Ticaret bakanlığı, salı günü, Çin’in, yılın ilk yarısında 59,1 milyar Dolar doğrudan yabancı yatırım çektiğini (geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 3’lük bir azalma), Haziran ayındaki doğrudan yabancı sermaye girişinin yüzde 6,9 düştüğünü belirtti. En büyük düşüş, yüzde 12,4 oranında küçülen gayrimenkul sektöründe yaşandı. Bakanlık sözcüsü Shen Danyang, bunun Pekin’in artan fiyatları dizginlemeyi amaçlayan “makro politikalarının” sonucu olduğunda ısrar etti. Gerçekte, bu keskin düşüş, borçla canlandırılmış gayrimenkul piyasasının sürdürülemez karakterini yansıtmaktadır.

Başbakan Wen Jiabao tarafından son yapılan açıklamalar, krizin gerçek boyutunu göstermektedir. Wen, geçtiğimiz pazar günü, “ekonomik büyüme oranı hala hükümetin bu yıl başında belirlemiş olduğu hedef aralığı içindedir ve istikrar politikaları işliyor” vurgusunu yaptı. O, bununla birlikte, Çin’deki “ekonomik sıçrama henüz istikrarlı değil ve ekonomik zorluklar bir süre daha devam edebilir” diyerek, gerçekliği kabul etti.

Başbakan, salı günü, artan işsizliğin toplumsal huzursuzluğu canlandırabileceğine ilişkin yönetimin derin kaygısını ifade etti. Söylentilere göre, o, bir bakanlar kurulu toplantısında, “ülkenin istihdam durumu giderek daha karmaşık ve zor bir hal alıyor” dedi. Wen, istihdamın, bütün yönetim düzeylerinde ekonomik planların merkezine yerleştirilmesini istedi. Çin’in işgücü piyasasını şimdiye kadar “asıl olarak istikrarlı” tutmayı başarmış olduğunu belirtti ama bu istikrarın sona erebileceği uyarısında bulundu.

2003 ile 2011 yılları arasında, resmi tahminlere göre 98 milyon iş yaratıldı ki bu yıllık yüzde 9 – 10 arası hızlı ekonomik büyüme sayesinde mümkün olmuştu. Başbakan, bu işyerlerinin çoğunun hızla ortadan kalkabileceğinin farkındadır. 2008’deki küresel mali krizin ardından, Çin’de, birkaç ay içinde, özellikle dışsatıma yönelik sektörlerde 20 milyondan fazla işyeri ortadan kalkmıştı.

Benzeri bir büyük çaplı fabrika kapanmalarının ortaya çıkabileceğinin uyarı işaretleri şimdiden var. Hong Kong Şirketler Federasyonu’nun başkan yardımcısı StanleyLau, bu hafta China Daily’ye yaptığı açıklamada, [Çin’in güneyindeki] Guangdong bölgesinin Kanton Irmağı Deltası’nda bulunan ve ağırlıklı olarak oyuncak, ayakkabı, elbise ve saat üreten 2 binin üzerinde Hong Kong fabrikasının bu yıl kapanacağını söyledi.

wsws.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir