Barselona’daki IŞİD saldırısında 13 kişi öldü, 80’den fazla kişi yaralandı

Perşembe günü öğlen saatlerinde bir kamyonetin Barselona’nın en yoğun yürüyüş caddesi olan La Rambla’daki insan kalabalığının içine dalmasının ardından, en az 13 kişi öldü, 15’i ağır 80’den fazla kişi yaralandı. Katalan bölgesi içişleri bakanı Joaquim Forn’a göre, ölü sayısının artması “oldukça mümkün.”

Saldırıyı, İslam Devleti (IŞİD) üstlendi. IŞİD’in Amaq haber ajansı, “Barselona saldırısının failleri İslam Devleti askerleridir ve operasyonu, koalisyon devletlerini hedef alma çağrılarına yanıt olarak yapmışlardır.” diye duyurdu.

La Rambla, onu başlıca turistik mekan yapan gazete bayileri, çiçekçileri, sokak sanatçıları, kafeleri, restoranları, dükkanları, ressamları ve sanatçılarıyla, kentin en popüler yerlerinden biridir. La Rambla tam turist sezonunun ortasında gerçekleştirilen saldırı sırasında oldukça kalabalıktı.

Polise göre, kamyonet, Barselona’nın ana meydanı Plaça de Catalunya’dan limandaki Kristof Kolomb Anıtı’na kadar uzanan 1,2 kilometrelik caddenin 530 metresini katetmiş. Dakikalar sonra, bitişik sokaklar polis tarafından tahliye edildi; insanlar dehşet içinde kaçışırken, yüzlerce insan kapı aralıklarına sığındı.

Görgü tanıklarından Ellen Vercamm, El País’e, “La Rambla’ya giderken insanlara çarpan beyaz bir kamyonet gördük. İnsanların çarpmanın etkisiyle nasıl havaya uçtuğuna tanık olduk. Aynı zamanda, kamyonetin çarpması sonucunda havaya fırlayan üç bisikletli gördük.” diye konuştu.

Bir otelde çalışan bir başka görgü tanığı Rebeca, La Vanguardia’a, “Acıklı, yerde ezilmiş birçok insan gördüm. İnsanlar kaçıyor ve çığlıklar atıyordu. …Kamyonet, her şeyi ezip geçti.” dedi. O, dün akşam altı sularında, “Şu anda dışarı çıkamıyoruz. Konuklarımız gergin ve ağlıyorlar; çünkü bazı akrabalarının nerede olduğunu bilmiyorlar.” diye ekliyordu.

La Rambla dün bir acil durum sahra hastanesine dönüştürülmüştü. Yaralılar tedavi edilirken, yerel yetkililer kentteki insanlara kan bağışı yapmaları için çağrıda bulunuyordu.

Barselona’daki saldırı, son 13 ay içinde Avrupa’da gerçekleşen bu türde altıncı saldırıdır. Bir araç sürücüsünün yüksek yoğunluklu alanlardaki kalabalıkların içine daldığı saldırılar, Nice’de, Stockholm’de, Berlin’de, Paris’te ve Londra’da da düzenlendi. Önceki saldırıların birçoğunda, teröristler, istihbarat kurumlarınca oldukça iyi tanınıyordu. Bu kişiler, ABD’nin ve Avrupalı devletlerin Libya’daki ve Suriye’deki rejim değişikliği operasyonlarında vekil güç işlevi gören daha geniş bir çevrenin parçasıydılar.

Bununla birlikte, koordine edilmiş bir saldırı gibi görünmesine rağmen, İspanya’daki saldırganların kimliği belirsizliğini koruyor ve bu yazı yazılırken, özel harekatçı polisler tarafından Katalonya genelinde kapsamlı operasyonlar düzenleniyordu.

Saldırıdan birkaç saat sonra, saldırganın İspanya’da yasal olarak ikamet eden Aghbala doğumlu bir Faslı olan Driss Oukabir olduğu iddia edildi. Onun bir polis kaydı bulunuyor ve 2012’de Figueres hapishanesinden serbest bırakılmış. Ancak Oukabir, medyada fotoğraflarını görmesinin ardından, evraklarının çalındığını bildirmek için, yaşadığı Ripoll kentindeki polis karakoluna gitmiş.

Oukabir soyulduğunu neden daha önce bildirmediğine açıklık getirmek için hala sorguda ama onun 18 yaşındaki kardeşi Moussa, abisinin evraklarının çalınmasında şüpheli olarak adlandırılıyor.

Yarı askeri polis Guardia Civil’e göre, saldırıda kullanılan kamyonet, Driss Oukabir tarafından Santa Perpetua de la Mogoda kentinde kiralanmış. Barselona’dan 70 kilometre uzaktaki Vic kentinin yerel polisi ise, saldırganların bir kaçış aracı olarak kullanmayı planlamış olabileceği ikinci bir araç bulduklarını söyledi. Bu sabah erken saatlerde, bomba imha ekibi, aracı, patlayıcı yerleştirildiği korkusuyla, uzaktan kumandalı robotlarla açmaya çalışıyordu.

La Rambla’daki bir restoranda, iki erkek, görünüşe göre polis ile karşı karşıya gelmelerinin ardından gözaltına alındı. Ne var ki, Katalan bölgesel polisi Mossos d’Esquadra’nın üst düzey yetkilisi Josep Lluis Trapero, her iki adamın da, bu sabah hala yakalanmamış olan kamyonet sürücüsü olmadığını söyledi.

Bir başka olay, Barselona’daki polis kontrollerinden birinde, beyaz bir aracın üç polise çarparak kaçmasıyla yaşanmış. Haberlere göre sürücü olay yerinden kaçmaya çalışırken ateş açılmış.

Ayrıca dün sabah, Barselona saldırısından önce, Alcanar kasabasında bir kişinin ölümüne, 13 kişinin yaralanmasına yol açan bir gaz patlamasının, süregiden terör saldırıları ile bağlantılı olabileceği yönünde haberler var.

Bugün İspanya saati ile gece 1 civarında, polis, Cambrils kentinde bir terörle mücadele operasyonu başlatmış olduğunu duyurdu. Katalan bölgesel yönetimi kent sakinlerini evlerinde kalmaya ve sosyal medyada hiçbir şey paylaşmamaya çağıran Twitter mesajları yayınladı.

Cambrils polisi, daha sonra, beş şüphelinin vurularak öldürüldüğünü açıkladı. Polis, ölülerden birkaçının, intihar saldırısında kullanılabilecek patlayıcı yelekler giydiğini iddia etti. “Terörist olduğu iddia edilenler”in, polis saldırısından önce, altı sivili yaraladığı bildirildi.

18 Ağustos 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir