Avustralyalı devlet okulu öğretmenleri Julian Assange’a özgürlük kampanyasını destekliyor

Melbourne’de bulunan Footscray City Koleji’ndeki öğretmenler ve eğitim destek çalışanları, WikiLeaks’in editörü Julian Assange’a yönelik zulmün sona erdirilmesi kampanyasını ve Sosyalist Eşitlik Partisi’nin örgütlediği Sidney’deki 17 Haziran gösterisini destekleyen bir karar lehine oy verdiler.

Dünya Sosyalist Web Sitesi, Assange’ın özgürlüğünü savunmak için, dünya çapında işçilerin, öğrencilerin, temel haklar avukatlarının, sanatçıların ve akademisyenlerin desteğini kazanan uluslararası bir kampanya düzenliyor. İfşaatçı WikiLeaks web sitesinin kurucusu son derece tehlikeli bir durumda. Assange’ın internetini ve diğer iletişimini kesip 2012’den beri kapatılmış olduğu Londra büyükelçiliğine ziyaretçi erişimine izin vermeyen Ekvador hükümeti, on haftayı aşkın bir süre önce onun dış dünya ile bağını kopardı.

Julian Assange’a destek lehine oy veren bazı öğretmenler ve eğitim destek çalışanları

Sosyalist Eşitlik Partisi’nin ve Kamu Eğitimi Komitesi’nin üyesi Will Marshall, Assange’ı savunma kararını, geçtiğimiz Perşembe günü, Avustralya Eğitim Sendikası’nın Footscray City Koleji’ndeki alt şubesinin bir toplantısında önerdi. Toplantıya yaklaşık 40 öğretmen ve eğitim destek çalışanı katıldı.

Çalışanlar, aşağıdaki kararı, herhangi bir karşı oy ya da ses olmadan, oybirliği ile kabul ettiler:

Avustralya Eğitim Sendikası’nın bu alt şube toplantısı (Footscray City Orta Öğretim Kurumu’ndaki öğretmenler ve eğitim destek çalışanları), Julian Assange’a özgürlük kampanyasını onaylar ve 19 Haziran’da dünya genelinde düzenlenecek olan nöbet eylemlerini ve Sosyalist Eşitlik Partisi’nin 17 Haziran’da Sidney’de düzenleyeceği gösteriyi destekler.

Assange, Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin Irak ile Afganistan’daki savaş suçlarını ve dünya genelindeki diplomatik entrikalarını ifşa ettiği için hedef alınıyor. Bizler, Turnbull hükümetinin, Assange’a, bir yurttaş olarak sahip olması gereken hakları tanımasını ve suçlanmaya ve ABD’ye iade edilmeye karşı güvencelerle Avustralya’ya geri dönmesini sağlamasını talep ediyoruz.

Marshall, karar tasarısını sunarken, Assange’ın, dünyanın dikkatini ABD ile aralarında Avustralya’nın da olduğu müttefiklerinin yasadışı savaşlarını, suikastlerini ve kendi yurttaşlarını gözetlemelerini kapsayan suçlarının ayrıntılarına çektiği için hedef alınmış olduğunu vurguladı. O, Assange’ın, diğer ifşaatçıların ve hükümet politikasının sözünü esirgemeyen muhaliflerininin gözünü korkutmak için bir örnek olarak kullanıldığını söyledi. Marshall, ayrıca, birbirini izleyen İşçi Partisi ve Liberal federal hükümetlerin, Assange’a yönelik zulmü desteklediğini ve onun bir Avustralya yurttaşı olarak temel demokratik haklarını tanımayı reddettiğini açıkladı.

Assange’a özgürlük kampanyasına destek oyu, sıradan emekçilerin demokratik hakların ortadan kaldırılmasına yönelik büyük düşmanlığının bir başka örneğidir. Dünya Sosyalist Web Sitesi, Sidney gösterisini destekleyen sanatçıların, gazetecilerin, avukatların, film yapımcılarının ve başka insanların açıklamalarının yanı sıra, dünyanın dört bir yanından işçilerin WikiLeaks’in editörüne destek açıklamalarını yayınladı. Assange’ın savunusu, hem ABD’ye iade edilme ve orada ömür boyu hapis ve işkence tehdidiyle karşı karşıya olduğu için onun kişisel sağlığı hem de tüm işçi sınıfının ifade özgürlüğü ve çevrimiçi iletişim gibi temel demokratik haklarının savunusu açısından yaşamsaldır.

Marshall, Footscray City Koleji toplantısının ardından birkaç öğretmen ile konuştu. İtalyalı bir öğretmen olan Natasha [fotoğrafta kırmızı kazaklı] şunları söyledi: “Assange, Obama’nın ve Clinton’ın yürüttüğü savaşlar hakkında bilgi sızdırdığı için, şimdi CIA ve FBI tarafından isteniyor. O, hükümetlerin katliamları içeren kararlarını ve kullandıkları silahları açığa vurdu.”

İtalya’daki siyasi krize değinen Natasha, şöyle devam etti: “Lega [aşırı sağcı bir parti], çok az oyla diğer tüm partilerden daha fazla güce sahip. [Lega’nın önderi] Matteo Salvini, Müslüman karşıtı bir ırkçı ve tiksindirici biri. Oradaki sorun ‘sol’un olmaması. Onlar, 1930’larda, ekonomi kötü gitmeye başlayınca Musevileri suçlamışlardı. Şimdi ise karalananlar göçmenler.”

Kimya öğretmeni Frank [fotoğrafın en sağındaki], şunları söyledi: “Bu, 1984 gibi. Temel haklar ortadan kaldırılıyor. Eğer Assange’ı orada [Ekvador büyükelçiliğinde] tutmuyorlarsa, o zaman polis dışarıda ne arıyor? O, sağcıların keyfini kaçırdı. Onlar, onu [Assange’ı] bir örnek olarak kullanıyorlar. WikiLeaks, ABD dış politikasının nasıl herkesi rehine olarak tuttuğunu gözler önüne serdi. Avustralya hükümeti suç ortağıdır. Onlar Assange hakkında tek kelime etmediler. Uyuşturucu satıcıları bile Avustralya büyükelçiliğinden bir tür destek alıyor… Büyük ülkelerin suçları cezasız kalıyor. Medyanın tüm bunların suç ortağı olması sinir bozucu. Onların her şeyi söylemesine izin veriyorlar.”

Sosyalist Eşitlik Partisi ve Kamu Eğitimi Komitesi, tüm öğretmenleri ve eğitim destek çalışanlarını, yaklaşan Assange’a destek gösterilerini ve gece nöbetlerini aktif şekilde destekleyip onlara katılmaya ve 17-19 Haziran eylemleri öncesinde, Footscray City Koleji’ndekine benzer kararlar kabul etmeye çağırır.

Kararlar buraya gönderilebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir