Assange’ı savunma mitingleri öncesinde Sidney’de basın toplantısı düzenlenecek

Sosyalist Eşitlik Partisi (Avustralya), 13 Haziran Çarşamba günü Sidney’de düzenlenecek olan bir basın toplantısını bildiren aşağıdaki duyuruyu yayınladı.

 
BASIN KONFERANSI İLANI: TURNBULL HÜKÜMETİ GAZETECİ VE AVUSTRALYA YURTTAŞI JULIAN ASSANGE’I KORUMAKLA YÜKÜMLÜDÜR
11 Haziran 2018

Turnbull hükümeti, WikiLeaks’in editörü Julian Assange’ın Londra’daki Ekvador büyükelçiliğinden ayrılma ve ABD’ye iade edilmeye karşı korunma güvencesiyle Avustralya’ya geri dönme hakkını sağlamak için hemen harekete geçmelidir.

17 Haziran Pazar günü saat 13.00’te, Sidney Belediye Sarayı Meydanı’nda bir gösteri düzenlenecek. Gazeteci John Pilger ve Sosyalist Eşitlik Partisi’nin (SEP) ulusal sekreteri James Cogan, Avustralya hükümetinin, Al Jazeera gazetecisi Peter Greste için yapmış olduğu gibi, Assange’ı koruma yükümlülüklerini yerine getirmesini talep edecek.

James Cogan, 13 Haziran Çarşamba günü saat 11.00’de Sidney merkezindeki basın toplantısında soruları yanıtlamak üzere hazır bulunacak.

15 Aralık 2010’da, Avustralya medyasından editörler ve gazeteciler, ABD’nin Assange’ı ve WikiLeaks’i suçlama tehditlerini “özgür ve korkusuz bir basına dayanan demokrasiye yönelik ciddi bir tehdit” olarak kınayan bir açıklama yayınladı.

23 Haziran 2012’de, ABC’nin “Four Corners” programı, İsveç’in, Assange’ın cinsel saldırılarda bulunduğu biçimindeki iddialara yönelik soruşturmasının siyasi dürtülü karakterine ilişkin mahkum edici bir teşhir yayınladı.

Assange, 19 Haziran 2012’de, Avustralya hükümetinin onu korumadığı koşullarda, Ekvador’dan siyasi sığınma talep etti.

Assange şu anda son derece büyük bir tehlike ile karşı karşıya. Sağlığı, BM’nin “keyfi gözaltı” olarak nitelendirdiği altı yılın ardından ciddi şekilde riske girmiş durumda. 28 Mart’ta, Assange’ın dış dünya ile iletişim kurma hakkı, Washington’dan gelen basınç altında Ekvador hükümeti tarafından ortadan kaldırıldı.

Avustralya hükümeti, uluslararası ve ulusal hukuka göre, yurttaşını zulme ve haksız muameleye karşı savunmakla yükümlüdür.

17 Haziran Pazar günkü gösteri, birbirini izleyen Avustralya hükümetlerinden, basın özgürlüğünün, düşünceyi ifade özgürlüğünün ve Julian Assange’ın insan haklarının ihlalindeki suç ortaklıklarının hesabını soracak. Milyonlarca Avustralyalı, dünya çapındaki insanlarla birlikte, WikiLeaks’in yayınladığı ifşaatların önemini kabul ediyor. Turnbull hükümetinin derhal harekete geçmesi gerekiyor.

Basın Toplantısının Zamanı ve Yeri: 13 Haziran Çarşamba saat 11.00, Jardine Lloyd Thompson Binası, 66 Clarence St, Sidney (Wynyard İstasyonu yakınında).

Daha fazla bilgi için
Email: sep@sep.org.au veya jcogan@sep.org.au
Telefon: 02 8218 3222

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir